10+ ushqime që duhet të hani çdo ditë nëse keni arteriet e bllokuara

105

Arteriet tuaja janë enët e gjakut përgjegjës për transportimin e gjakut të pasur me oksigjen nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Një arterie normale do të jetë e fortë, fleksibile dhe elastike. Ajo është shkaku kryesor i sëmundjes kardiovaskulare, e cila përfshin sëmundjet vaskulare periferike, goditjet dhe sulmet në zemër.

SIMPTOMAT E ARTERIEVE TË BLLOKUARA
Simptomat e arterieve të bllokuara mund të varen nga lloji i arterieve që preken.
Arteriet karotide: Kur ju keni bllokuar arteriet në trurin tuaj, kjo është një gjendje e quajtur sëmundja e arteries karotide. Pllaka do të bllokojë ose ngushtojë arteriet karotide dhe mund të jenë të pranishme shenja të një goditjeje. Simptomat përfshijnë probleme të frymëmarrjes, dobësi të papritur, konfuzion, dhimbje koke të rënda, humbje të ndërgjegjes, vizion të paqartë, telashe, paralizë, probleme në këmbë, marramendje, rënie të pashpjegueshme dhe humbje e koordinimit ose ekuilibrit.

Arteriet koronare: Kur arteriet në zemër janë të bllokuara, quhet sëmundja koronare e zemrës. Në këtë rast, pllaka do të bllokojë ose të ngushtojë arteriet koronare kur muskujt e zemrës nuk arrijnë të marrin gjak të mjaftueshëm. Si rezultat, dhimbja e gjoksit, e njohur si angina do të ndodhë. Ndihet sikur presioni po shtrydh gjoksin, por mund ta ndjeni edhe në nofullën, qafën, krahët, shpatullat ose mbrapa. Angina gjithashtu nganjëherë ndjehet si dispepsi. Stresi emocional gjithashtu do të shkaktojë shpesh anginë. Simptoma të tjera CHD përfshijnë problemet e zemrës dhe frymëmarrja

Arteriet renale: Sëmundja kronike e veshkave do të zhvillohet nga arteriet renale të bllokuara në veshkat. Me kalimin e kohës, sëmundja kronike e veshkave mund të pengojë ngadalë funksionin e veshkave. Nuk ka simptoma të hershme të sëmundjes së veshkave; megjithatë, kur gjendja përkeqësohet, ajo mund të çojë në humbje të oreksit, nauze, lodhje, probleme të përqendrimit, mpirje ose kruarje, dhe ënjtje në këmbë ose në duar. Simptoma të tjera përfshijnë dështimin e veshkave dhe presionin e lartë të gjakut.

Arteriet periferike: Sëmundja arteriale periferike do të rezultojë nga ngritja e pllakave në krahët, këmbët dhe legenin. Këto arteriet njihen si arteriet periferike, dhe nëse ato janë të bllokuara ose të ngushtuara, mund të përjetoni dhembje ose mpirje. Me raste, ka edhe infeksione të rrezikshme.

ÇFARË SHKAKTON ARTERIET E BLLOKUARA?
Një shtresë e hollë e qelizave endoteliale që ndihmojnë në mbajtjen e brendshme të arterieve tuaja të butë dhe toned linjat arterieve tuaja. Ky proces lejon që gjaku juaj të vazhdojë të rrjedhë.
Megjithatë, disa faktorë do të dëmtojnë qelizat endoteliale, duke përfshirë qelizat e trombociteve, rritjen e niveleve të homocisteinës dhe radikalët e lirë nga toksinat dhe mangësitë antioksiduese. Gjithashtu, mungesa e vitaminës C dhe homocisteina do të dëmtojë arteriet nga degradimi i një substance të quajtur xhel, e quajtur substanca tokësore. Ajo gjendet midis qelizave, dhe ndihmon në ruajtjen e integritetit të pengesës së qelizës epiteliale.

Ndërsa shkaku i saktë i arterieve të bllokuara është një mister, dëshmitë tregojnë se ateroskleroza është një gjendje komplekse dhe e ngadalshme që mund të fillojë në fëmijëri dhe të zhvillohet sapo të plakeni. Disa faktorë mund të dëmtojnë shtresat e brendshme të arterieve, duke përfshirë pirjen e duhanit, presionin e lartë të gjakut, diabetin e tipit 1, diabetin e tipit 2 dhe rezistencën ndaj insulinës.

Faktorë të tjerë kontribues të aterosklerozës përfshijnë mungesën e ushtrimit, mbipeshën, personalitetin e tipit A, ekspozimin e metaleve të rënda, trigliceridet e ngritura dhe inflamimin kronik nga sëmundjet, infeksionet, lupus ose artriti. Kolesteroli i lartë dhe yndyrat në gjak janë gjithashtu shkaqe të mundshme të aterosklerozës. Në raste të rralla, gjenetika mund të luajë gjithashtu një faktor me rritjen e prodhimit të kolesterolit që shoqërohet me arteriosklerozë.

10 USHQIMET NATYRORE NDAJ PER MARTERIEN TUAJ
Dëshironi të dini se si të zbuloni arteriet tuaja dhe të ktheni arterosklerozën? Mjeku juaj mund të përshkruajë barna të uljes së kolesterolit, si droga të statineve ose beta-bllokuesit që ulin presionin e gjakut.

1. TURMENIKU
Shafran i Indisë është një aromë popullore e përdorur në gatim indian dhe ayurvedik. Polifenol primar në shafranin e quajtur curcumin ka qenë prej kohësh i njohur për efektet e saj kardioprotektive. Ekstrakti i shafranit mendohet të ulë kolesterolin LDL dhe ndërtimin e pllakës në arteriet.

2.HUDHRA
Hudhra konsiderohet gjithashtu një nga ushqimet më të mira që rrëzojnë arteriet tuaja. Studimet kanë gjetur se hudhra mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, presionit të ulët të gjakut dhe ngadalësimit të aterosklerozës. Në një studim të botuar në revistën Atherosclerosis në vitin 1999, studiuesit zbuluan se hudhra mund të parandalonte ngritjen e pllakave në arteriet.
Hudhra mendohet të ndihmojë kundër goditjeve dhe sulmeve të zemrës, pasi hudhra vepron si një gjak i hollë.

3. XHINXHER
Dëshironi të dini se si të pastroni arteriet tuaja natyrisht? Përdorni xhenxhefil! Xhinxher ka efekte anti-inflamatore dhe antioksiduese. Xhenxhefil përmban komponente mbrojtëse të zemrës, si shogaols dhe gingerols, të cilat mund të parandalojnë efektivisht ndërtimin e pllakave dhe arteriet e çrregullta duke reduktuar kolesterolin total.

4. SPEC I KUQ
Spec ii kuq dhe erezat mund të ndihmojë gjithashtu të pastroje arteriet tuaja.. Spec ii kuq mund të ulë rrezikun e sulmit në zemër, dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut.

5. LIMONI
Hidhni lëng limoni në ujin tuaj në mëngjes,ky është një zakon i shëndetshëm dhe i mirë për zemrën tuaj. Limoni njihet për të reduktuar nivelet e kolesterolit në gjak dhe ndihmon arteriet duke parandaluar dëmtimin oksidativ. Limonat janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C antioksidante. Doza të larta të vitaminës C janë gjetur për të forcuar arteriet, për të zvogëluar kolesterolin total.

6. KANELLA
Kanellë mund të ndihmojë në zvogëlimin e shumë faktorëve të rrezikut të lidhur me arteriosklerozën dhe sëmundjet e zemrës. Një studim i vitit 2003 i publikuar në Ditarin e Kujdesit për Diabet në 2003 zbuloi se një gram, tre gramë ose gjashtë gramë kanellë në ditë mund të ulin glukozën, trigliceridet, kolesterolin e LDL dhe kolesterolin total në diabetët e tipit 2. Studimi vëzhgoi 60 diabetik për një periudhë 40-ditore. Hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se kanellat mund të ndihmojnë në reduktimin e faktorëve të rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare.

7. FARA LINI
Fara lini është një tjetër ushqim i rëndësishëm për shëndetin e zemrës. Mund të ndihmojë në zbulimin e arterieve me fibra të lartë. Është gjithashtu një burim i mirë i acidit alfa-linolenik, një acid omega-3 që mund të ulë inflamacionin dhe presionin e gjakut. Nga ana tjetër, arteriet nuk do të bllokohen
Gjithashtu, është një ide e mirë për të bluar farat e linit. Ato përmbajnë sasi më të mëdha të omega-3. Nga ana tjetër, yndyrat e poliesurazuara në flaxseeds para-terren do të prishen gjatë ekspozimit më të gjatë ndaj oksigjenit, dhe kjo mund të bëhet e zymtë.

8. LAKER TURSHI
Lakra turshi është një recetë popullore probiotike koreane që përfshin lakër të fermentuar dhe speca të nxehtë që është gjetur për të ngadalësuar procesin aterosklerotik.

9. FARA SUSAMI
Farat e susamit mund të ndihmojnë në heqjen e arteries së bllokuar. Dëshmitë tregojnë se ato mund të ndihmojnë në parandalimin e progresit të aterosklerozës Përmbajtja e acidit yndyror në vajin e susamit mund të pengojë në mënyrë efektive formimin e lesionave të aterosklerozës, kolesterolin në gjak, trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit të LDL

10. LËNG SHEGE
Përmbajtja e lartë antioksiduese në lëngun e shegës mendohet të ndihmojë në uljen e formimit të pllakave, arteries së paprerë dhe luftës kundër atherosklerozës. Lëngu i shegës gjithashtu përmban ushqyes të rëndësishëm për shëndetin e zemrës, si magnez dhe selen. Në një studim i cili u botua në American Journal of Cardiology në vitin 2009, studiuesit zbuluan se pirja e 240 mililitra (ml) e lëngut të shegës përditë deri në 18 muaj ngadalësoi përparimin e sëmundjes së arteries karotide për pacientët në rrezik sëmundje koronare shëndetësore.

MËNYRAT E TJERA NATYRORE PËR ARTERIET BLLOKUARA
Ushqime të tjera që përmbajnë arteriet tuaja përfshijnë asparagus, avokado, brokoli, fara karrota, fara fenugreek, dhe vaj kokosit. Vitamina B6, kolina, acid folik dhe vitamina B12, si dhe antioksidantë, siç janë vitamina C, vitamina E, luteina, zeaksantina, ekstrakti i farës së rrushit dhe ekstrakt i lëvore të pishave, përfshinë donatorë metilikë që mund të ndihmojnë me arteriosklerozën .

Ushqyes të tjerë të rëndësishëm përfshijnë L-arginine, vitaminë D, vitaminë B3, vajra peshku.
Përfundimisht, stërvitja konsiderohet po aq e rëndësishme sa dieting për arteriet e palidhura. Ushtrimet që reduktojnë stresin janë të rëndësishme, duke përfshirë meditimin, yoga, tai chi. Ushtrimet aerobike, kopshtarinë, ecjen mund të ndihmojnë gjithashtu në luftimin e aterosklerozës. Ushtroni rreth 30 minuta në ditë për pesë ditë në javë.

Burimi://healthyfoodchoices365.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…