3 Mënyra të përdorimit të vajit të KOKOSIT kundër infeksioneve dhe problemeve të higjienës intime tek gratë

156

Shumë njerëz dëshmojnë për përfitimet e mëdha shëndetësore të vajit të kokosit, veçanërisht për mjetet natyrore. Vaj kokosit ka një numër të përdorimeve të ndryshme nga gatim në perdorimet per lekuren, e për shëndetin. I panjohur për shumë njerëz, vaji i kokosit është gjithashtu një luftëtar i madh kundër infeksioneve vaginale.

Simptomat e një infeksioni përfshijnë acarim,shkarkimin e pazakontë dhe të parregullt vaginal. Ajo është shkaktuar nga kerpudhat që rritet kur ekziston një çekuilibër në hormonet tuaja dhe imunitet Vaj kokosit përmban acid laurik dhe acid caprylic-dy përbërës të njohur për forcën e tyre në luftimin e infeksioneve Candida.

Këto substanca kanë veti antivirale, antibakteriale dhe antifungale, të cilat punojnë kundër kërpudhave përgjegjëse për infeksionet e majave.

Marrja e dozës prej rreth 3.5 lugë vaji organik ekstra të virgjër (EVCO) në baza ditore ka provuar të tregojë rezultate pozitive në lehtësimin e infeksioneve vaginale. Në disa raste, infeksioni ka qenë i njohur për t’u lehtësuar në një kohë të caktuar. E gjitha varet nga shkalla e infeksionit.

TRAJTIMI I INFEKSIONEVE TË JASHTË ME VAJ KOKOSI
1. Vaj Kokosi Në Ushqim. Vaji i kokosit mund të inkorporohet në dietën tuaj si një mënyrë për të luftuar infeksionet e majave. Zëvendësoni gjalpin me vajin e kokosit në sallatra ose shtoni disa në një tas me bollgur. Shtoni një lugë çaji në pijen tuaj të nxehtë. Konsumoni një lugë çaji me vaj kokosit para çdo vakt.
Zëvendësoni vajin e kokosit për vajra të tjera të gatimit, pasi vaji i kokosit nuk prishet në transfatet e pashëndetshme kur gatohen në temperatura të larta.
Shto ushqime të fermentuara tradicionale në dietën tuaj për lehtësim shtesë.

2. Vaj i pastër kokosit. Ju mund të aplikoni vajin e kokosit direkt në lëkurën tuaj. Ndryshe nga kremrat që mjekët i përshkruajnë, vaji i kokosit nuk është irritues. Pastroni dhe thani zonën e prekur tërësisht. Aplikoni një shtresë të hollë të vajit të kokosit në zonën e prekur. Përsëriteni 2 – 3 herë në ditë derisa infeksioni i majave të zhduket.

3. Douch me vaj Kokosi
Përzieni 3 deri 4 lugë vaj kokosi dhe 2 litra ujë të ngrohtë të distiluar.
Beni dush vaginal me kte perzierje
Përsëriteni çdo ditë derisa infeksioni i mykut të zhduket.
Ndryshe mund të përdorni një tampon të zhytur në vaj kokosi, në vend të dushit.

4. Kapsula me vaj kokosi
Vaj kokosit gjithashtu mund të zëvendësohet me kapsula dhe janë po aq efektive. Kapsula shkrihet me nxehtësinë e trupit dhe përdoret më mirë para se të flesh. Ju mund të dëshironi të mbani një pecetë në mbathjet tuaja për të të parandaluar rrjedhjen.
Përdorni 2 – 3 kapsula në natë derisa infeksioni i majave të zhduket.

Burimi: /juicing-for-health.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…