6 ushqimet që përmirësojnë kujtesën dhe përqëndrimin

52

Ushqime për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin
Për të përmirësuar fuqinë tuaj të përqëimit, provoni këto ushqime jashtë.


1. Kafe

Shumë prej nesh e fillojnë ditën me një filxhan kafe. Dhe ka një arsye të mirë përse kafeja punon aq mirë për të hapur sytë – kjo është kafeinë! Konsumimi i kafeinës në sasi të moderuar jo vetëm që mund të përmirësojë aftësinë tuaj për tu përqëndruar dhe përkushtuar, ai gjithashtu mund t’ju bëjë të ndiheni më energjik dhe me gatishmëri për të punuar, rrit reagimet tuaja, saktësinë, përmirëson kujtesën afatshkurtër dhe rrit aftësitë tuaja për zgjidhjen e problemeve.

Nuk është ide e mirë të pish më shumë se 400 mg kafeinë në ditë, kështu që jo më shumë se 2-3 filxhanë në ditë. Ekspertët gjithashtu sugjerojnë që gratë shtatzëna duhet të shmangin kofeinën ose të kufizojnë konsumin e tyre në 300 mg në ditë.

2. Çokollatë
Çokollata gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e vëmendjes dhe përqendrimit. Kjo është për shkak se kokrrat e kakaos janë një burim i pasur i flavonoideve, të cilat kanë veti antioksiduese. Kakao gjithashtu përmban kafeinë. Dhe sipas hulumtimit, kakao mund të përmirësojë vëmendjen, si dhe humorin. Pra, kafshoni në një copë çokollatë të zezë ose pini një kakao me, kur ndiheni të lodhur dhe të hutuar mendërisht.

3. Çaj
Çaji është pija më e zakonshme pas ujit. Ashtu si edhe kakaoja, Çaji është një burim i madh i antioksidantëve të flavonoideve. Edhe ju mund të provoni një filxhan çaj kur nuk keni më përqendrim. Kufizohuni në 2-3 gota në ditë.

4. Boronica
Boronica është një ushqim tjetër që mund të jetë i dobishëm për trurin tuaj. Hulumtuesit kanë gjetur se vëmendja e vazhdueshme përmirësohet pas një pije me boronicë. Por boronica nuk ju ndihmon vetëm të përqendroheni, por mund të përmirësojë edhe kujtesën tuaj.

5. Ushqimet e detit
Hekuri është një mineral veçanërisht i rëndësishëm për trurin tuaj. Ato luajnë një rol në clirimin e dopaminës, një neurotransmetues që nuk është i përfshirë vetëm në vëmendje, por edhe në kujtesën, të mësuarit, përgjegjshmërinë e stresit dhe rregullimin hormonal. Dhe mbani në mend se trupi juaj është në gjendje të thithë hekurin nga burimet bimore më mirë kur të shoqërohet me ushqime si agrume, domate dhe speca që përmbajnë vitaminë C.
Rreth 45 mg hekuri në ditë është kufiri i sipërm që mund të konsumohet në mënyrë të sigurt. Sasi të tepërt të këtij minerali mund të jenë të dëmshme, prandaj e drejtoheni nga mjeku juaj para marrjes së shtesave

6. Vaj farave të lirit
Farat e lirit përmbajnë acid alfa-linolenik, një acid yndyror omega 3. Ky acid yndyror esencial nuk mund të sintetizohet nga trupi i njeriut dhe duhet të plotësohet përmes dietës. Është e njohur se acidi alfa-linolenik është i dobishëm për zemrën tuaj, por a e dini se është e rëndësishme edhe për trurin tuaj? Një studim zbuloi se kur fëmijët me deficit të vëmendjes hyperactivity disorder (ADHD) u plotësuan me vaj liri dhe antioksidantë në formën e vitaminës C ata ishin përfituar. Por mbani në mend se është mirë të shmangni vajin e farave të lirit ndërsa jeni shtatzënë ose ushqeni me gji pasi mund të ketë efekte hormonale.

/©10gjera.com/përktheu m.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…