9 gjëra që nuk duhet të bëni kurrë me stomak bosh, përndryshe ja se çfarë ju pret

2,349

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, për të nisur metabolizmin tuaj, ndaj duhet të siguroheni që të hani një mëngjes të balancuar mirë.

1. Shumë njerëz kanë tendencë për të marrë anti-inflamatore me stomak bosh. Këto përfshijnë aspirina dhe paracetamol.

Marrja e këtyre ilaçeve në stomak bosh mund të rezultojë me gjakderdhje stomakut dhe gjithashtu do të zvogëlojë efektivitetin e ilaçeve

2. Konsumi i kafesë me stomak bosh mund të nxisë prodhimin e një acidi që mund të rezultojë në urth ose ndryshe e quajtur djegie stomaku.

3. Pirja e alkolit me stomak bosh ka qenë gjithmonë një ide e keqe.

Nëse ju duhet të zgjidhni një pije, zgjidhni një pije të ftohtë, jo me gaz pasi ata absorbuar pak më ngadalë.

Mundohuni të shoqëroni atë me një sanduiç, mundësisht me disa yndyra të tilla si gjalpë për të lehtësuar tretjen.

4. Çamçakëzat si gjëja e parë në mëngjes mund të rezultojë në dëmtimin e stomakut.

Shmangni çamçakëz për më shumë se dhjetë minuta edhe pas një vakti.

5. A keni qenë ndonjëherë kaq i uritur sa nuk mund të flini? Epo, e njëjta gjë ndodh në të kundërtën.

Kur nuk keni gjumë të mjaftueshëm, keni tendencë të dëshironi më shumë ushqime të shijshme dhe të yndyrshme në mëngjes.

Pra, gjëja më e mirë për të bërë është të merrni prodhime të qumështit para shtratit, sepse ato përmbajnë magnez dhe kalcium që do t’ju ndihmojnë të bëni një gjumë të thellë në këtë mënyrë nuk do të jeni të pangopur kur të zgjoheni dhe të hani gjithçka shihni.

6. Shumë njerëz mendojnë se trajnimi gjatë agjërimit (me stomak bosh) është më i mirë për humbjen e yndyrës, por në realitet, duke pasur vetëm pak karburant (ushqim) ju mund keni një prodhim shumë më të madh të energjisë.

Nëse insistoni në trajnimin gjatë agjërimit atëherë ju këshillojmë që të vrap në vend se nuk kërkon aq shumë energji sa heqja e peshave.

7. Është gjithmonë një ide e keqe për të shkuar në dyqane ushqimore kur je i uritur, por me sa duket, është po aq e keqe kur shkon në pazar ndërsa je i uritur.

8. Pirja e lëngut të limonit, me stomak bosh mund të ketë disa efekte serioze negative në stomakun tuaj.

Gjëja më e rëndësishme është të hollojmë lëngun e limonit në shumë ujë.

9. Hulumtimet kanë treguar se uria na bën të kemi më pak vetëkontroll prandaj është mirë që të keni një gotë të ngrohtë dhe një gjë të vogël për të ngrënë para se të hyni në një bisedë me dikë, sepse kjo mund të të ndihmojë të jesh më miqësor dhe më i qetë.

Burimi: providr.com
©10gjera.com/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…