Ilaçet më të mira natyrale për sinuset e bllokuara

1,226

Hunda përbëhet nga një sistem kompleks i përbërë nga kanale të ngushta dhe tetë sinuse, zgavra në kockat e mbushura me ajër që janë të lidhura me sytë dhe veshët. Hunda lejon inhalimin e ajrit nga mjedisi i jashtëm dhe përpunon atë para se të arrijë në mushkëri.

Prandaj është shumë e rëndësishme për të mbajtur shëndetin e rrugëve të frymëmarrjes dhe mbrojtjen kundër gripit dhe ftohjes, sinusit ose alergjive. Ata çojnë në kongjestion hundor të njohur si rinitit, dhe inflamacion i mukozës shpesh çon në inflamacion të sinuseve.

Këtu janë ilaçet natyrale më të mira që ju mund të bëni vetë në shtëpi dhe që janë efektive në inflamacion e sinusëve:

1. Mundohuni që të siguroni një rrjedhje konstante të mukozë në zgavrën e hundës. Bëni një dush me ujë të ngrohtë dhe thithëni avullin e ujit për të ndjerë një përmirësim të shpejtë. Lagështi hap rrugët e bllokuar të frymëmarrjes dhe ndihmon sinuset e bllokuara.

2. Merrni një lugë çaji me kripë dhe përziejeni me një gotë me ujë të ngrohtë. Vendosni disa pika të kësaj përbërje në hundë me një kokë të kthyer prapa. Kur përbërja të vijë në sinuset tuaja ju do të ndiheni lehtësim dhe relaksim.

3. Meqenëse infeksioni i sinusit është shkaktuar nga inflamacioni i mukozës së hundës dhe shafran i Indisë si një aromë mund të ju ndihmojë, sepse ajo ka veti inflamatore. Përbërësit aktiv të Shafranit të indisë ndihmojnë në shërimin e sinusit dhe pastron rrugët e frymëmarrjes.

4. Ushqimi i drejtpërdrejtë ju ndihmon të përmirësoni rrjedhën e mukozës përmes rrugës ajrore. Kur kanali i prodhimit të sinusit vetë hapet, do të ndiheni më të lehtë.

5. Vloni rreth gjysmë litra me disa pika vaj oregano (rigon). Është mirë të mbuloni kokën me një peshqir, kështu që mund të merrni frymë më shumë me avull. Vaj oregano (rigon) është një ilaç i fuqishëm për infeksione për shkak të vetivë antibiotike.

6. Një qepë duhet prerë në copa, të afrohesh me hundën tënde dhe ta nuhasësh atë. Konsumimi i qepës së papërpunuar mund t’ju ndihmojë të kuroni sinuset e bllokuara.

7. Lëng i freskët i domates është një ilaç i madh në shtëpi për sinuset e bllokuara. Vloje një filxhan lëng domatesh me një lugë gjelle hudhër të copëtuar, gjysmë lugë gjelle salcë djegëshe, një lugë gjelle lëng limoni dhe pak kripë.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…