Ja cili është Kombinimi i MREKULLUESHEM që lufton sëmundjet vdekjeprurëse të shekullit 21!

72

Për dekada me radhë, Xhenxhefil dhe Moringa janë përdorur për të luftuar sëmundjet e shumta dhe gjithmonë kanë dhënë rezultate të shkëlqyera, studimet e fundit kanë treguar se nëse këto dy përbërës përdoren në kombinim dhe në pjesët e duhura, efekti i tyre është shumë më i shpejtë dhe më efektiv.

Vetitë e moringës:
Moringa njihet gjithashtu si pema e jetës dhe është pjesë e mjekësisë tradicionale të Indisë, Ayurveda. Ai është vendas në Indi, Afganistan dhe Pakistan, por falë pronave të jashtëzakonshme, është bërë kaq popullor saqë tani është kultivuar në shumë pjesë të tjera të botës.
1. Lehtëson artritin
Ajo kontribuon në uljen e inflamacionit falë komponentëve të saj anti-inflamator. Përveç kësaj, ajo përmban minerale të tilla si magnez, hekur, bakër, kalium ose kalcium që ndihmojnë në forcimin e sistemit lokomotor duke shmangur sëmundjet në të ardhmen.
2. Mbrojtja kundër kancerit
Klinikisht, është vërejtur se ekstrakti nga gjethet e moringës pengon përhapjen e qelizave të kancerit sepse përmban izotiocianat benzil. Shumë studime kanë treguar se ky kompleks kimik ka aftësi kimoprotektive kundër kancerit. Gjithashtu ndihmon njerëzit që janë duke u nënshtruar kimioterapisë, sepse forcimi i qelizave të tyre ndihmon në trajtimit të kancerit.
3. Kolesteroli i Ulët
Në një studim të kafshëve, u vërejt se efektet e moringës mund të krahasoheshin me simvastatin në uljen e kolesterolit; Sipas Journal of Ethnopharmacology.
4. Dhimbje koke
Në mjekësinë tradicionale indiane, gjethet përdoren për të zvogëluar ose eliminuar dhimbje koke, dhe migrenë për shkak të veprimit të saj anti-inflamator. Në përgjithësi, ajo ka një veprim analgjezik që lehtëson dhimbjen.
5. Presion të lartë
Komponentët e saj veprojnë si hipnotizues, duke e bërë atë shumë të dobishëm për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut.
6. Për stomakun
Ka efekte anti-ulçere kështu që rekomandohet për rastet e ulçerave të stomakut. Ky veprim mbrojtës është gjithashtu i dobishëm për rastet e acidit të stomakut.
7. Mbron mëlçinë
Rekomandohet shumë për të parandaluar sëmundjen e mëlçisë ose për ata që dëshirojnë të rimarrin shëndetin e këtij organi.
8. Kundër anemisë
Moringa përmban shumë lëndë ushqyese që parandalojnë ose luftojnë anemi. Ajo është e ngarkuar me proteina, vitamina dhe minerale

Vetitë e xhenxhefilit:
Kjo rrënjë përdoret edhe për të luftuar sëmundje të ndryshme, të tilla si kollitjet, ftohjet, diarrea, diabeti dhe disa probleme të stomakut.
Studimet e fundit kanë treguar se xhenxhefil është shumë i mirë në luftën kundër diabetit të tipit 2, pasi që ndihmon në uljen dhe kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak që është përgjegjës për sëmundje.
Marramendje apo të vjella gjatë udhëtimit: Është e këshillueshme që të konsumoni xhenxhefil 3 orë para se të hipni në aeroplan, makinë, varkë, etj. Ajo parandalon marramendje nga. Në rastin e udhëtimeve të gjata, konsumoni atë gjysmë ore para dhe në mes të kalimit të ri-marrjes përsëri. Pirja e një infuzion të rrënjëve të thata (të marra në dietetikë) është një ide shumë e mirë ose e përzier me fruta.
Trajtimi i kimioterapisë: Pacientët me kancer konsumojnë xhenxhefil për të zvogëluar vjelljen pas një goditje rrufe. Duhet ta dini se nuk duhet të hani kur stomaku juaj është i zbrazët. Shtatzënia: Gratë shtatzëna mund të gëlltisin xhenxhefil për të reduktuar marramendje dhe të vjella në muajt e parë. Një infuzion prej gjysmë lugë çaji rrënjësh të thatë është bërë në një filxhan me ujë dhe është i dehur disa herë në ditë. Ky trajtim nuk mund të vazhdojë për më shumë se dy muaj me rradhë.
Pas operacionit: kjo rrënjë zvogëlon efektet negative të disa ilaçeve që përdoren në operacione. Duhet të merret një ditë para operacionit, nëse keni autorizimin e mjekut.
Xhenxhefili është gjithashtu i mirë për të parandaluar shfaqjen e ulcerave për shkak të fuqisë së tij antibacterial, veçanërisht një specie që me sekrecionet e saj ndryshojnë lëngjet e stomakut. Gjithashtu, shërben për të balancuar prodhimin e lëngjeve brenda stomakut.

Si të përgatisni përbërjen me xhenxhefil dhe moringa
Përbërësit:

-85 g xhenxhefil i freskët
-10 gjethe moringa
-1 lugë çaji mjaltë (opsionale)
-4 gota uji

Lani xhenxhefilin dhe prijeni në feta, së bashku me 4 gota ujë ziejeni për 10 minuta, pastaj shtoni moringa lëreni të mbuluar për 5 minuta. Nëse dëshironi, mund të shtoni një lugë çaji mjaltë. Pini një filxhan në mëngjes dhe një tjetër përpara gjumit.

Burimi: Healthyfoodchoices365
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…