Ju kanë bezdisur njollat e lëkurës në fytyrë? Ja si të përdorni vazelinë në mënyrë natyrale!

466

Kjo maske do ju ndihmoje ne heqjen e pigmentimit te lekures tuaj per 10 dite.Ajo do të ndihmojë në hidratimin e lëkurës tuaj dhe perteritjen e saj.

Përbërësit që do t’ju duhen

1/2 lugë çaji vazelinë
1/2 lugë çaji xhel aloe vera
1 lugë çaji vaj ulliri
1/2 lugë çaji pluhur sandali
1-2 luge caji kos

Në një tas shtoni 1/2 lugë çaji vazelinë dhe ngroheni,duke e vendosur ne nje tenxhere me uje qe te jete duke u ngrohur.

Kur vazelina te shkrihet shtoni 1/2 lugë çaji xhel aloe vera, 1 lugë çaji vaj ulliri, 1/2 lugë çaji pluhur sandali dhe 1-2 luge caji kos.

Përzieni të gjitha përbërësit dhe maska juaj është gati për përdorim.

Aplikojeni këtë në lëkurën tuaj dhe lereni për 20 minuta derisa te thahet. Dhe pastaj lajeni atë me ujë normal.

Xheli Aloe Vera trajton djegiet e diellit dhe gjithashtu vepron si një hidratues per lekuren tuaj.

Ai gjithashtu trajton aknet,përmban beta-karoten, vitaminë C dhe vitaminë E te cilat ndikojne ne permiresimin e lekures dhe hidratimin e saj.

Aloe vera lufton plakjen,gjithashtu trajton aknet.

Vaj ulliri përmban shumë antioksidantë si acid oleik dhe squalene që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga ndikimi i dëmshëm i radikaleve të lira që nxisin procesin e anti-plakjes.

Vaji ullirit është i mbushur me antioksidantë anti-plakje dhe squalene hidratuese. transmeton 10gjera.com.

Pluhuri sandalit ndihmon për të luftuar bakteret që shkaktojnë puçrra ne fytyre.

Ndihmon në heqjen e njollave te errreta, rrudhave dhe linjave të imta nga lëkura.

Kosi ka acid laktik i cili është i dobishem për pastrimin e qelizave të vdekura të lëkurës,duke ndihmuar që folikulat e flokëve tuaj të rriten.

Vazelina e ben lekuren te duket me rinore dhe plot shkelqim.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…