Përzieni këto 3 përbërës që të riktheni flokun e dendur dhe të fortë si më parë!

335

Miliona njerëz përjetojnë humbjen e flokëve për arsye të ndryshme. Kur humbja e flokëve ndodh papritmas, mund të jetë për shkak të ndonje semundjeje , dietës ose lindjes së fëmijës. Kur humbja e flokëve ndodh gradualisht, mund të jetë e trashëgueshme. Faktorët që mund të shkaktojnë humbjen e flokëve përfshijnë:

Sëmundje autoimune
Kirurgji të mëdha
Infeksione të rënda
Trajtimet e kancerit
Lindja e nje femije
Menopauza
Stresi
Humbja e peshes
Mungesa e hekurit
Çrregullimi i ushqimit
Produkte të flokëve

Perberesit e nevojshem per trajtimin e flokut jane:

1 vezë
1 lugë mjaltë
2 lugë vaj kastori

Hidhini te gjithe perberesit ne nje tas dhe perziejini mire. Ju mund të dyfishoni ose trefishoni recetën në varësi të gjatësisë së flokëve tuaj.
Aplikojeni kete maske tek rrënjët e flokëve, e me pas përzierjen e mbetur në pjesën tjetër të flokëve tuaj.
Mbulojini me nje qese dhe lereni 2 deri ne 4 ore.

Me pas shplajini dhe lajini si zakonisht. Përdoreni këtë maske një ose dy herë në javë. Në rreth 2 muaj, do të vini re rezultate te mahnitshme.

Burimi: /homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…