Pse lakra turshi e bërë në shtëpi mund të jetë arma juaj e fshehtë kundër dhjamosjes, kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

41

Ushqimet e fermentuara po përjetojnë një valë të dytë të popullaritetit për shkak të lëvizjes së suksesshme tradicionale ushqimore. Urtësia e paraardhësve tanë dhe përvojat e shumë gjeneratave para nesh, më në fund po marrin vëmendjen që meritojnë. Përfitimet e shumta të ushqimeve të fermentuara janë të pamohueshme.

Ata kanë qenë një element kryesor i dietës njerëzore për shekuj me radhë. A e dini se në shekullin e 18-të, marinarët hanin lakër turshi në udhëtime të gjata për të parandaluar skorbutin, një sëmundje të shkaktuar nga mungesa e vitaminës C?

Gjithashtu, punëtorët kinezë që ndërtonin Murin e Madh të Kinës (më shumë se 2000 vjet më parë) hanin lakër të copëtuar fermentuar me verë orizi. Lakra turshi bëhet në një proces të quajtur lacto-fermentimi. Është e pasur me enzima që ndihmojnë tretjen dhe nxisin asimilimin e lëndëve ushqyese.

Nëse konsumoni lakër turshi, kjo do të ndihmojë në rritjen e aftësisë së trupit tuaj për të tretur ushqimet siç duhet. Lakra turshi është e e blerë në dyqan nuk ka të njëjtat përfitime si ajo e bërë në shtëpi. Kjo është për shkak se ajo është trajtuar rëndë dhe pasterizuar, duke shkatërruar bakteret e brishta. Për fat të mirë, është një proces shumë i thjeshtë që kërkon vetëm dy përbërës bazë – lakër dhe kripër.

Përgatitja: Hiqni gjethet e jashtme nga lakra dhe vendosni mënjanë. Copëtoni lakrën dhe në një tas, përzien lakrën me kripë deti. Masazhoni me duart tuaja për rreth dhjetë minuta. Vendosni lakrën në një enë fermentimi të përshtatshme dhe derdhni lëngjet që dalin dhe mbuloni lakrën, me një pjatë dhe vendosni mbi tmbi të një shishe për ta shtypur.

Shtypni poshtë për të shtuar presion në lakër dhe për të ndihmuar forcën e ujit nga ajo. Mbani atë në temperaturën e dhomës (e mbuluar me një peshqir). Fermentimi do të fillojë brenda një dite, varësisht nga temperatura e dhomës. Ajo do të ishte më mirë në një vend të ftohtë, të errët në një temperaturë të freskët. Fermentimi mund të zgjasë nga 3 javë deri në një muaj. Pas fermentimit, mund ta mbani atë në frigorifer.

Burimi: Livingtraditionally
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…