Supë kremoze me brokoli që nuk e keni provuar kurrë

25

Përmes disa hulumtimeve nga ana ime, një nga gjërat që kam zbuluar, është se shumë kremi me pak yndyrë te recetat e supës me brokoli kanë një patate në to. Në fillim unë nuk isha i sigurt pse, por unë e kuptoi se e bëri supë pak më të pasur dhe të butë. Vendosa të provoj dhe të shoh atë që mendova. Normalisht, unë do të jem shumë i shqetësuar për supën time. Më pëlqen supa me brokoli vërtetë kremoze. Kjo ishte me të vërtetë e shijshme – dhe është kaq e shëndetshme!

Avokado dhe patatja me të vërtetë shtojnë cilësi dhe e bejne kremoze supën. Është e mbushur me brokoli dhe lulelakër, dhe vetëm pak djathë për aromë. Rezultati është një supë e shijshme që është e shëndetshme dhe me të vërtetë e lehtë për t’u bërë. Unë mendoj se unë ndoshta do të ngrihem pak për një darkë të shpejtë më vonë, por është kaq e mirë, nuk jam i sigurt se do të ngeli ndonjë pjatë!

Përbërësit:
900 g brokoli te copëtuar,
përafërsisht 1 qepë e copëtuar
1 patate e vogël e qeruar dhe copetuar
2 thelpinj hudhër e grirë
2 filxhan lulelakër
4 filxhan supë perimesh (Brodo)
1 avokado
1/2 filxhan djathë kackavall e copëtuar
Kripe & Piper për shije

Në një tenxhere të madhe, kombinoni brokoli, qepë, patate, hudhër, lulelakër dhe supë perimesh.
Ziejini për 10-15 minuta, ose derisa perimet të jenë të buta. Ndërkohë, bëni avokadon pure. Pastaj beni pure perimet me një blender të rregullt. Kthejeni perimet dhe të vërini në tigan dhe perzieji me avokado. Shto në djathë kackavall dhe jepi shije me kripë dhe piper. Shërbehet e nxehtë.

Burimi: /laaloosh.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…