Vitamina që duhet të jetë në ushqim, për të forcuar sytë

59

Nëse doni sy shqiponje për gjithmonë, mjekët këshillojnë të pasuroni dietën tuaj me vitaminën A. Shqisa e shikimit fillon të dobësohet me kalimin e viteve prandaj, parandalimi është në dorën tonë.

Vitamina A gjendet te ushqimet me prejardhje shtazore si mishi, veza, bulmeti. Ndërkohë që para-ardhësi i saj -beta karoten- gjendet te zarzavatet jeshile dhe ato me ngjyra të theksuara. Lakra e kuqe përmban me shumicë këtë vitaminë.

Një nga avantazhet e lakrës me ngjyrë të kuqe (krahasuar me jeshilen), është pikërisht përmbajtja e saj më e lartë në antioksidantin beta -karoten.

Më poshtë keni një recetë të thjeshtë:
-lakër e kuqe e grirë në fije
-bajame ose arra të grira
-mollë jeshile të grira
-susam
I përzieni në një enë.

Salca:
-1/2 kupë manaferra,
2 lugë të mëdha uthull molle,
2 luge të mëdha lëng limoni & 4 lugë të mëdha vaj ulliri.

I bluani përbërësit e salcës dhe ja hidhni lakrës së kuqe. Sado e çuditshme mund t’ju duket, një sallatë e tillë mund të konsumohet edhe si zgjedhje ideale për mëngjes.

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…