10 ushqime që lehtësojnë dhimbjen e artritit dhe rrisin lëvizshmërinë e gjymtyrëve!

50

Arthritis manifestohet nga inflamacion në nyje dhe ka mbi 200 lloje të tij, nga të cilat osteoartriti është më i zakonshem.

Artriti mund të shkaktohet nga kushte të ndryshme, të tilla si gjenetike, infeksione, lëndime dhe dieta.

Ushqime që luftojnë artritin:

1. Panxhar
Panxhari është një nga ushqimet më të mira anti-inflamatore dhe ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të zgjeruar enët e tij.

2. Xhenxhefil
Komponimet e tij ngjason me ato në medikamentet anti-inflamatore, që do të thotë se konsumi i rrënjës së xhenxhefilit i jep të njëjtat efekte si aspirina ose ibuprofeni.

3. Vaj ulliri
Është treguar shkencërisht se përbërësit e gjetur në ibuprofen janë shumë të ngjashme me ato të fituara nga vaji i ullirit ekstra i virgjër, i cili e bën atë një mjet mahnitës për reduktimin e dhimbjes, ngurtësimit dhe inflamacionit.

4. Qershi
Qershite janë të bollshme në anthocyanins, komponime të cilat janë jashtëzakonisht efektive në lehtësimin e inflamacionit. Rekomandohet që të hahet 40-50 qershi çdo ditë.

5. Frutat e agrumeve
Frutat e agrumeve si limonat e portokallet janë të ngarkuar me vitaminë C, një lëndë ushqyese e cila riparon tendinat, ligamentet dhe kockat dhe stimulon sintezën e kolagjenit.

6. Ushqime të fermentuara
Mbajtja e funksionimit të shëndetit tuaj të zorrëve në nivelin optimal është hapi i parë drejt zvogëlimit të inflamacionit kronik. Ushqime të fermentuara si natto, turshi, ullinj, lakër turshi, tempeh, kefir, dhe kimcheee, rritni numrin e baktereve të dobishme në zorrën tuaj. Rrjedhimisht, trupi është i lirë nga toksinat që janë përgjegjës për inflamacionin në vendin e parë.

7. Peshku
Konsumi i peshkut si ton, skumbri dhe salmoni zvogëlon inflamacionin e përgjithshëm dhe kështu lehtëson dhimbjen lidhur me artritin. Peshku është i pasur me yndyrna omega-3 të cilat reduktojnë inflamimin dhe stresin oksidativ në trup.

8. Perimet me gjethe të gjelbra
Zarzavatet me gjethe si spinaqi prsh janë të pasura me vitaminë C, antioksidantë, karotenoide dhe flavonoide, të cilat parandalojnë dëmtimin qelizor. Rekomandohet të perdorni zarzavate të papërpunuara të paktën ne 50 për qind të dietës tuaj .

9.Ananasi
Ananasi ka veti të fuqishme anti-inflamatore, duke e bërë atë një nga ushqimet më të mira që sigurojnë lehtësim të dhimbjes. Një gotë lëng ananas ofron lehtësim të menjëhershëm, për aq kohë sa ju nuk jeni diabetik.

10. Uji

Burimi: /life4fitmama.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 58 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…