10 Ushqime që të lënë pa gjumë

752

Keni problem me gjumin gjatë natës?

Kjo mund të jetë për shkak të ushqimit që keni konsumuar gjatë darkës.

Ekspertët kanë treguar që janë pikërisht disa ushqime që përdorim, shkaktarët pse nuk po arrijmë të flemë.

Ky studim ka përfshirë 2 mijë të rritur dhe është bërë lidhja në mes të dietës dhe gjumit, dhe ata kanë treguar se cilat ushqime po na pengojnë që të bëjmë gjumin rehat.

Ushqimet pikante – këto ushqime mund të shkaktojnë probleme me zorrën e trashë dhe e ndërrojnë temperaturën e trupit.

Pijet energjike – Mos abuzoni me to nese doni gjume sepse ato permbajne taurine e cila rrit rrahjet e zemres dhe keshtu edhe gjendjen e vigjilences.

Mishi – Meqe organizmi yne nuk tret ushqime ne gjume e aq me teper proteinat, duhet patur kujdes te rrime zgjuar te pakten gjysem ore pasi kemi ngrene mish

Alkooli – ndoshta alkooli mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumshëm por nuk do bëni gjumë të rehatshëm.

Salasicet – Te gjitha produktet e kesaj familjeje permbajne tiramine e cila nxit trurin te prodhoje nje substance qe na ben te rrime zgjuar me gjate.

Ushqimet e yndyrshme – yndyra te jep ndjenje parehatie dhe shkakton pagjumesi

Uji apo lengjet – Lengjet e teperta na bejne te zgjoheni me shpesh naten per te urinuar dhe na prishin ritmin e gjumit

Agrume – Jo sepse jane armiqte e gjumit por pasi i hame shtohet aciditeti i stomakut i cili s`na le te fleme rehat.

Kafeja – zakonisht efektet e kafesë zgjatin deri në pesë orë, dhe nëse konsumoni shumë atëherë nuk do keni gjumë

Cokollata – Edhe ne kete rast behet fjale per kafeine, aq me teper nese eshte e zeze/botasot/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…