14 Shenjat e zakonshme qe tregojne se keni nivele të larta të sheqerit në gjak dhe të gjithë duhet të dini

586

Kur dëgjojmë njerëzit që flasin për nivele të larta të sheqerit në gjak, gjëja e parë që shumica prej nesh mendon është diabeti. Diabeti është jashtëzakonisht serioz, por shumë kohë përpara se dikush të diagnostikohet me të, trupi do të tregojë shenja se nivelet e sheqerit në gjak janë tepër të larta. Duke i ditur këto shenja të sheqerit të lartë të gjakut, ne mund të shmangim dëme të pakthyeshme në trupin tonë.

Konsumi i glukozës përmes dietës tonë është shkaku më i mundshëm i niveleve të larta të sheqerit. Glukoza shpërndahet në çdo qelizë në trup dhe është një lëndë ushqyese esenciale (në doza të dendura). Megjithatë, kur nivelet e glukozës bëhen shumë të larta për një kohë të gjatë, dëmtimi serioz i shkaktohet veshkave, enëve të gjakut, nervave dhe syve.

Me ushqimin e përpunuar dhe artificial që përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të dietës së shumë njerëzve, numri i njerëzve që vuajnë nga sheqeri i lartë është në rritje. E vetmja mënyrë për të mbrojtur veten dhe të dashurit tuaj është të filloni të lexoni shenjat.

Shenjat e sheqerit të lartë në gjak

Shumë nga simptomat në këtë listë shpesh anashkalohen si shenja që ndihen pak nga moti dhe se ata do të kalojnë natyrshëm. Realiteti është se trupi juaj po ju paralajmëron se ekziston një mungesë ekuilibri kimike që duhet korrigjuar. Pra, mbani një sy për këto simptoma:

Urinimi i shpeshta dhe urinimi gjatë natës
Shikim i turbullt
Vështirësi për t’u përqëndruar
Goje e thate
impotencë
Infeksionet periodike
Shërim i ngadalshëm i plagëve
Probleme të stomakut
Lodhje të vazhdueshme ose lodhje ekstreme
Rritja e etjes
Lëkura e thatë dhe kruarje
Uri e vazhdueshme
Dhjami i barkut / shtim në peshë
Problemet nervore
Nëse sheqeri ne gjak është një shqetësim, ekziston Indeksi Glycemic (GI), që tregon numrin e karbohidrateve në produktet ushqimore, në mënyrë që të nxjerrë në pah ato ushqime qe duhen shmangur dhe ngrënë. Masa GI mat nga 0-100, duke u bazuar në një sistem të uljes së numrit, aq më i ulët është përmbajtja e glukozës.

Tre ushqime me sheqer qe duhen shmangur

Nëse keni njohur simptomat e vetes tuaj ose jeni duke shikuar në mënyrë proaktive për të shmangur sheqerin e lartë, ushqime të caktuara duhet të hiqen menjëherë nga dieta juaj. Krahas këshillave të dukshme për të shmangur ëmbëlsirat e përpunuara dhe pije të gazuara.

Këto tre ushqime duhet të ndalohet nga shtëpia e kujtdo që vuan nga sheqeri i lartë i gjakut:

– Një fetë bukë e bardhë – Rezultati GI 70
Duke pasur parasysh se sanduiçet kërkojnë dy feta bukë, vazhdimi i ngrënjes se bukës bardhë mund të japi dukshëm nje ngritje e nivelit të sheqerit në gjak.

– Tortë me oriz – Rezultati i GI 78
Megjithëse ato mund të hahen si një meze e shëndetshme nëse niveli i sheqerit në gjak është i ulët ose normal, ngrenia e tyre nëse vuani tashmë nga sheqeri i lartë i gjakut është jashtëzakonisht i rrezikshëm.

– Patate e pjekur – Rezultati i GI 85
Patatja e pjekur nuk do të ju bëjë asnjë favor nëse ju monitoroni sheqerin tuaj në gjak. Shmangni me çdo kusht nëse jeni duke vuajtur ndonjë nga simptomat në listën e mësipërme.

Tre ushqime me pak sheqer për të shijuar
Për ata prej jush që janë seriozë për uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe mbajtjen e tyre në një nivel të shëndetshëm, duhet të shikojne për të menaxhuar dietën tyre në mënyrë efektive. Kjo do të thotë të hahen ushqime me sheqer të ulët, dhe të tre këtu janë disa nga më të mirat për këtë punë.

1. Arrat – Rezultati i GI 15
Ushqim i madh për snacks ose shtuar në një sallatë, arrat janë të ulëta në sheqer dhe kanë një gamë përfitimesh të tjera shëndetësore duke përfshirë rritjen e shëndetit riprodhues (për burrat) dhe shëndetin e zemrës.

2. Brokoli – Rezultati i GI 10
Brokoli mund të ketë qenë shumë më pak e pëlqyera nga perimet si fëmijë, por në të vërtetë ndihmon në riparimin e dëmeve të shkaktuara në enët e gjakut nga sheqeri i lartë i gjakut. I shëndetshëm dhe i rëndësishem për të vepruar si zëvendësim për mish, brokoli është një domosdoshmëri në dietën tuaj.

3. Vezë – Rezultati GI 0
Kur nuk hahet tepër, vezët janë vlera të mëdha për shëndetin tuaj dhe me siguri nuk do të ngrejë sheqerin tuaj në gjak.
Me kaq shumë prodhues që mbushin ushqimet me nivele të larta sheqeri, është e lehtë për trupin tuaj të mbingarkohet. Mos supozoni që çështjet e qëndrueshme janë të natyrshme; ndoshta është trupi juaj që po arrin dhe po përpiqet t’ju tregojë diçka. Kur të ndodhë, mos e injoroni atë.

Burimi: womandailytips.com
©gatuajshendetshem/perktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…