20 sekretet per te humbur kilogram ne menyre te shpejt

1,956

20 ushqimet me te mira ne planet per humbjen e peshes

1.Vezet

Studimet e reja tregojnë se vezet nuk ndikojnë negativisht në kolesterolin e gjakut dhe nuk shkaktojnë sulme në zemër . Për më tepër ato janë ndër ushqimet më të mira që ju mund të hani nëse keni nevojë për të humbur peshë. Ata janë të lartë në proteina, yndyrna të shëndetshme, dhe mund të bëjnë të ndiheni të plotë me një sasi shumë të ulët të kalorive.

2.Zarzavatet

Zarzavatet e gjelberta si prsh spinaqi jane te persorura per tu perdorur ne dieta per humbje peshe.Ato jane të ngarkuara me fibra.Ushqimi i zarzavateve është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur vëllimin e ushqimeve tuaja, pa rritur kaloritë. Zarzavatet janë gjithashtu tepër kalorike dhe shumë të larta në të gjitha llojet e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Kjo përfshin kalcium, i cili është treguar të ndihmojë djegien e yndyrës në disa studime .

3. Salmon

Peshku i salmoni është jashtëzakonisht i shëndetshëm. Është gjithashtu shumë e kënaqshme, duke ju mbajtur të plotë për shumë orë me pak kalori.Salmoni është i ngarkuar me proteina me cilësi të lartë, yndyrna të shëndetshme dhe gjithashtu përmban të gjitha llojet e ushqyesve të rëndësishëm. Peshku, dhe prodhimet e detit në përgjithësi, furnizojne një sasi të konsiderueshme të jodit. Kjo lëndë ushqyese është e nevojshme për funksionin e duhur të tiroides, gjë që është e rëndësishme për të mbajtur metabolizmin në mënyrë optimale .
Salmon gjithashtu është i ngarkuar me acide yndyrore Omega-3, të cilat janë treguar të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili dihet se luan një rol të madh në obezitetin dhe sëmundjen metabolike.

4. Perimet Cruciferous

Perimet Cruciferous përfshijnë brokoli, lulelakër, lakër dhe lakër bruksel. Ashtu si perimet e tjera, ato janë të larta në fibra dhe kanë tendencë të jenë jashtëzakonisht të kënaqshme. Për më tepër kanë tendencë të përmbajnë sasi të mirë të proteinave.
Një kombinim i proteinave, fibrave dhe densitetit të ulët të energjisë bën perime cruciferous ushqime të përsosur për të përfshirë në ushqimet tuaja nëse keni nevojë për të humbur peshë. Ata kane gjithashtu shumë kalori, dhe përmbajnë substanca të luftimit të kancerit.
5. Mish viçi dhe gjoksi pule

Studimet tregojnë se mishi i kuq i papërpunuar nuk ngre rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose diabetit.Sipas studimeve, mishi i kuq ka vetëm një korrelacion shumë të dobët me kancerin tek meshkujt, dhe asnjë lidhje me grate.E vërteta është se mishi është një ushqim miqësor i humbjes së peshës, sepse është i lartë në proteina.

6. Patate të ziera

Patatet jane një ushqim perfekt, si për humbjen e peshës dhe për shëndetin optimal. Ato përmbajnë një gamë jashtëzakonisht të larmishme të ushqyesve, pak nga gjithçka që na nevojitet. Ata janë veçanërisht të lartë në kalium, një lëndë ushqyese që shumica e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm dhe luan një rol të rëndësishëm në kontrollin e presionit të gjakut.Nëse i piqni patatet, atëherë lejoni që të ftohen për një kohë, ata do të formojnë sasi të mëdha të niseshtës rezistente, një lëndë me fibër që ka treguar se ka të gjitha llojet e përfitimeve shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës.

7. Ton peshku
Toniështë një tjetër ushqim me proteina e me kalori të ulët. Është peshk i varfër kështu që nuk ka shumë yndyrë në të. Nëse jeni duke u përpjekur të theksoni marrjen e proteinave, atëherë sigurohuni që të zgjidhni tonin e konservuar në ujë.

8. Fasule dhe bishtajore

Disa fasule dhe bishtajore mund të jenë të dobishme për humbjen e peshës. Kjo përfshin thjerrëzat, fasulet e zeza, fasulet etj. Këto ushqime kanë tendencë të jenë të larta në proteina dhe fibra, të cilat janë dy lëndë ushqyese që janë treguar të çojnë në ngopje. Ata gjithashtu kanë tendencë të përmbajnë niseshte rezistente.

9. Supa

Siç u përmend më lart, ushqimi dhe dietat me një densitet të ulët të energjisë kanë tendencë që njerëzit të hanë më pak kalori. Shumica e ushqimeve me një dendësi të ulët të energjisë janë ato që përmbajnë shumë ujë, të tilla si perimet dhe frutat. Por ju gjithashtu mund të shtoni ujë vetëm për ushqimin tuaj duke bërë një supë.

10. Gjiza

Produktet e qumështit kanë tendencë të jenë të larta në proteina. Një nga ato më të mirat është gjiza.Të hahet shumë gjizë është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur konsumimin tuaj të proteinave. Produktet e qumështit janë gjithashtu të larta në kalcium, e cila ndihmon në procesin e djegieve të dhjamit.

11. Avokado

Avocadot janë të ngarkuar me yndyrna të shëndetshme. Ato permbajne te njejten lloj yndyre qe permban dhe vaji i ullirit,gjithashtu përmbajnë shumë ujë, prandaj nuk janë aq energjikë sa mund të mendoni. Avocadot janë perfekte si shtesa në sallatë, sepse studimet tregojnë se yndyrat në to mund të rrisin marrjen e lëndëve ushqyese nga perimet. Ato gjithashtu përmbajnë shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë fibra dhe kalium.

12. Uthulla e mollës

Disa studime tregojne se uthulla e molles mund të jetë e dobishme për njerëzit që janë duke u përpjekur për të humbur peshë.Eshte treguar gjithashtu se ajo arrin të reduktojë sasine e sheqerit në gjak pas ngrënies dhe mund të çoje në të gjitha llojet e efekteve të dobishme për shëndetin.

13. Arra

Pavarësisht se janë të larta në yndyrë, arra përmban sasi të balancuara të proteinave, fibrave dhe yndyrnave të shëndetshme. Studimet kanë treguar se arra mund të përmirësojnë shëndetin metabolik dhe madje të shkaktojnë humbje peshe.

Studimet e popullsisë kanë treguar gjithashtu se njerëzit që hanë arrë kanë tendencë të jenë më të shëndetshme dhe më të pakët, sesa njerëzit që nuk e bëjnë.

14.Orizi
Orizi eshte i ngarkuar me fibra te tretshme te cilat permiresojne shendetin metabolik dhe përmban një sasi të mirë të proteinave dhe niseshtes rezistente

15. Speci djeges

Ushqimi me speca djegës mund të jetë i dobishem në një dietë per humbje peshe. Ato përmbajnë një substancë të quajtur capsaicin, e cila është treguar të ndihmojë në reduktimin e oreksit dhe të rrisë djegien e yndyrës.

16. Fruta

Studime të shumta të popullsisë kanë treguar se njerëzit që hanë më shumë fruta kanë tendencë të jenë më të shëndetshem se njerëzit që nuk e bëjnë.

Edhe pse ato përmbajnë sheqer, ata kanë një dendësi të ulët të energjisë.. Të vetmit njerëz që mund të duan të shmangin ose minimizojnë frutat janë ata qe kanë një lloj intolerance ndaj fruktozës. Për pjesën tjetër prej nesh, frutat mund të jenë një shtesë efektive (dhe e shijshme) për një dietë humbje peshe.

17.Qitro

Një frut që meriton të theksohet është qitro.Hani gjysmë qitroje rreth gjysmë ore para ushqimit dhe mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur dhe të merrni më pak kalori te pergjithshme.

18. Farërat e Chia

Farat Chia janë ndër ushqimet më ushqyese në planet dhe konsiderohet nje nga burimet më të mira të fibrave në bote.

Edhe pse disa studime kanë treguar se fara chia mund të ndihmojë në reduktimin e oreksit, ata nuk kanë gjetur një efekt statistikisht të rëndësishëm në humbjen e peshës. Megjithatë, duke pasur parasysh përbërjen e tyre ushqyese, ka kuptim që fara chia mund të jetë një pjesë e dobishme e një diete per humbje peshe.

19. Vaj kokosit

Vaji i kokosit është i lartë në acidet yndyrore të një gjatësi të mesme, të quajtur Triglycerides Medium Chain (MCTs). Këto acide yndyrore janë treguar të rrisin ngopje në krahasim me yndyrnat e tjera, si dhe të rrisin sasinë e kalorive të djegura

Ka edhe dy studime, një në femra dhe tjetra në meshkuj, duke treguar se vaji i kokosit çoi në uljen e sasisë së yndyrës së barkut.Natyrisht vaji i kokosit permban edhe kalori.Pra, kjo nuk ka të bëjë me shtimin e vajit të kokosit në dietën tuaj, ka të bëjë me zëvendësimin e disa prej yndyrave të tjera të gatimit me vaj kokosit. Këtu vlen të përmendet edhe vaji ekstra i virgjër ulliri, sepse është ndoshta yndyra më e shëndetshme në planet.

20. Kosi

Një tjetër ushqim i shkëlqyer i qumështit është kosi. Kosi përmban baktere probiotike që mund të përmirësojnë funksionin e zorrëve.©gatuajshendetshem/j.m./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…