3 Maska me mjaltë të përgatitur në shtëpi që fytyra të shkëlqejë

911

Ka tre hapa kryesore të përfshira në këtë process para se të përgatisni maskën e fytyrës:
Heqjen e qelizave të vdekura edhe hapja e poreve
Masazhi
Maska e fytyrës

1- Pastrues për heqjen e pikave të zeza dhe të bardha

-Mjaltë dhe lëng limoni
Do t’ju duhet:

½ lugë çaji mjaltë
1 lugë çaji lëng limoni
1 lugë çaji sheqer kafe
Përzierni të gjithë përbërësit.

Aplikojeni mbi fytyrë dhe lëreni për 5-6 minuta.

Shpëlajeni me ujë të vakët.

2- Pastrues me mjaltë dhe miell misri
Do t’ju duhet:
1 lugë gjelle mjaltë
1 lugë gjelle mielli misri
Disa pika ujë trëndafili

Përziejeni mjaltin së bashku me miellin e misrit.

Nëse maska është shumë e trashë, atëherë shtoni disa pika ujë.

Aplikojeni në fytyrë dhe lyejeni lëkurën për 5-6 minuta.

Shpëlajeni duke përdorur ujë të thjeshtë.

3- Masazhi:
-Mjaltë dhe vaj kokosi
Do t’ju duhet:
2 lugë mjaltë
1 lugë çaji vaji kokosi

Shtoni vajin e kokosit në mjaltë dhe përziejeni mirë.

Pas lyerjes së lëkurës, përdorni këtë mjaltë dhe përzierje të vajit në lëkurë dhe masazhoni lëkurën për 10 minuta.

Fshijeni duke përdorur një pecetë të lagësht.

Burimi: glowpink.com
©10gjera.com/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…