3 Mënyra natyrale për të luftuar infeksionin e veshëve tek fëmijët dhe nuk ka nevojë për mjek!

894

Për fat të keq, infeksionet e vesheve janë të zakonshëm për fëmijët e moshave 6 muajsh dhe 3 vjeç.Lajm i mirë është se, me njohuritë e duhura, trajtimi i infeksionit të veshit të një fëmije mund të jetë i thjeshtë.

Le të shqyrtojmë shkaqet e infeksioneve të veshëve tek fëmijët dhe gjërat që mund të bëni si prind, për të lehtësuar dhimbjen.

Infeksionet e vesheve tek fëmijët zakonisht shkaktohen nga bakteret me origjinë nga një infeksion respirator (dmth. I ftohtë, dhimbje të fytit, etj.)që gjen rrugën drejt veshit të mesëm, që ndodhet në anën tjetër të daulles se veshit. transmeton 10gjera.com.

Cilat janë shenjat e një infeksioni të veshit?

Nëse fëmija juaj është mjaft i vogel për të folur, ai ose ajo mund të ankohet për simptomat e mëposhtme:

Dhimbje intensive e veshit që përkeqësohet kur qendron shtrire.
Dëgjim i vështirë
Dhimbje koke e rëndë

Nëse fëmija juaj nuk mund të flasë, kujdesuni për shenjat e mëposhtme të një infeksioni:

Vështirësi në gjumë
Bërtet më shumë se zakonisht
Nervozizëm
Humbje e ekuilibrit
Ethe
Humbja e oreksit
Rrjedhje te veshit, transmeton 10gjera.com.

Shumë mjekë sugjerojne antibiotikë për trajtimin e infeksioneve të veshëve.

Por ato kane një sërë efektesh anësore, të cilat mund të përfshijnë diarre dhe probleme me stomakun.Nëse këto efekte anësore janë shqetësuese,atehere pyesni mjekun e fëmijës nëse menyrat e mëposhtme mund të jenë më të përshtatshme për rastin e tij. transmeton 10gjera.com.

1. Vaj lepushke
Vaj lepushkes nxirret nga lulja e lepushkes dhe mund te gjendet ne dy lloje,si nje vaj esencial ose si nje përbërje e përzier me një vaj bazë si vaji i ullirit.Me qëllim të përmirësimit të veshit te infektuar të fëmijës suaj, ju do t’ju nevojitet forma e përbërë të vajit të lëpushkes.

Vaji te jete i afert me temperaturen e trupit te femijes dhe per te shmangur marramendjen hidhni 3-4 pika të vajit të lëpushkes në veshin e infektuar duke e lene per gati 3 minuta.Me pas pastrojeni.

Vaj lëpushkes është një antibakterial dhe anti-fungal i cili do të luftoje bakteret. transmeton 10gjera.com.

2. Masazhimi i veshit me vaj esencial
Masazhimi i pjeses se jashtme të veshit, fytyrës, nofullës dhe qafës me vaj esencial të holluar mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit dhe kullimit të veshëve, gjë që do të përshpejtojë procesin e shërimit.

Ajo gjithashtu mund të lehtesoje dhimbjen dhe të ndihmojë fëmijën tuaj të fleje.

Vaj esencial qe mund te perdorni:
Koriandër
Vaji i pemes se cajit
Lvando
Pishe
Bredhi
Rigoni
Pastaj, hollojeni vajin esencial me raportin e mëposhtëm: 1 pikë vaj esencial për çdo 4 pika të vajit tuaj bazë.

Mos vendosni vaj esencial të pastër në veshin e fëmijës suaj. transmeton 10gjera.com.

3. Corape me kripe
Shumë njerëz, duke përfshirë Dr Dana Clum, perdorin kripen për të lehtësuar dhimbjen qe shkaktojne infeksionet e vesheve.Çorapja është në thelb një kompresë e ngrohtë që lehtëson presionin në veshët e fëmijës suaj.

Merrni një çorape të pastër dhe të bardhë.

Do t’ju duhet rreth 1 – 1.5 gota kripë deti të trashë.

Hidhni kripën në çorape dhe lidhni një nyjë në fund.

Vendoseni çorapen në një tigan të pastër mbi nje nxehtësi mesatare për rreth 5 minuta.

Levizeni atë here pas here për tu siguruar që ngrohja te jete shpërndarë në mënyrë të barabartë.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

(Visited 133 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…