5 Arsyet pse stomaku juaj është i fryrë dhe se ta zgjidhim këtë problem

63

Fryrja është një çështje e zakonshme shëndetësore që nuk është vetëm e pakëndshme për syrin, por gjithashtu shkakton shumë shqetësime. Për fat të keq, shumë njerëz mendojnë se fryrja është ndjenja e të pasurit gazra. Ndjeheni të ngopur dhe stomaku është i fryrë. Ne të gjithë e dimë se ky është një problem i zakonshëm, i cili zakonisht ndodh pas një vakt të rëndë. Por, ka disa njerëz që ndihen të fryrë gjatë gjithë kohës. Sipas ekspertëve, ka disa kontribues në këtë gjendje dhe më të zakonish janë ushqimet që mbajnë ujin në trup dhe ngadalësojnë tretjen.

1.Ju nuk pini ujë të mjaftueshëm Dhe nuk është vetëm bloating. Shumë probleme shëndetësore zakonisht shfaqen nëse ju nuk pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë. Ju duhet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë.

2. Kapsllëk
Kapsllëku është një tjetër arsye e zakonshme për fryrjen. Pra, zonja dhe zotërinj, nëse vuani nga ky problem, duhet të shtoni më shumë fibra në dietën tuaj të shëndetshme. Fibra do t’ju ndihmojë të përshpejtoni procesin dhe të heqni qafe fryrjen . Dhe, sigurohuni që konsumoni sasi të vogla të fibrave. Sepse në qoftë se hani shumë, kjo mund ta bëjë problemin edhe më keq.

3.Stresi
Studimi CONFIRMS – fryrja mund të shkaktohet nga stresi I shumtë.
Si funksionon kjo – mirë, kur jemi të stresuar, truri parandalon funksionimin e duhur të sistemit të tretjes. Clirohuni nga stresi dhe do ta zgjidhni problemin me fryrjen.

4.Hani shumë shpejt
Ekspertët paralajmërojnë se nëse nuk e përtypni ushqimin siç duhet, trupi do ta përpunojë atë më ngadalë dhe mund të shfaqet gulçimi.
Si ta rregulloni këtë problem ?! Epo, kjo është e lehtë – përpiquni të hani ushqimin tuaj me kafshime të vogla.

5. Karbohidrate
Fryrja mund të ndodhë nëse konsumoni shumë karboidrate. Dhe, mos u shqetësoni, sepse mund ta zgjidhni këtë problem duke ngrënë ushqime pa karbohidrateve. Gjithashtu, zëvendësoni sheqerin dhe alkoolin me perime dhe fruta.

Burimi: Viral i shëndetshëm 24
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…