5 Sekrete nga një dermatolog për të pasur një fytyrë perfekte!

122

Ne gjithmone shpenzojme duke blere produkte te ndryshme kozmetike për të bërë lëkurën tonë të bute dhe të mrekullueshme, dhe ne nuk mund të parashikojnë sa para kemi shpenzuar për to. Në 2005, dermatologët amerikanë zbuluan se është e mundshme që të parandalohen rrudhat, inflamacioni i lëkurës, lekura e thatë, pa produkte të kushtueshme për kujdesin e bukurisë. Gjëja kryesore që duhet të bëni është të futni disa lloje ushqimi në regjimin tuaj të ngrënies.

Problemet e pigmentit te lekures:
Hiperpigmentimi mund të jetë një shenjë e mungesës së vitaminës, veçanërisht B12.
Ju mund t’i gjeni komponentet e dobishem në agrume, luleshtrydhe, kivi, domate dhe shegë.
Për të mbrojtur lëkurën tuaj hani ushqim të pasur me përforcime qelizore: manaferra, ananas , kumbulla, lakër, speca, spinaq.

Lëkure e yndyrshme:

Agjentët e zbukurimit ju kursejnë vetëm pak kohë nga një shkëlqim i lëmuar, ndërsa një rutinë e ngrënies e pasur me vitaminë A mund të zvogëlojë në thelb nivelet e krijimit të vajit. Ushqime te tilla perfshijne përfshijnë mango, karrota, e verdhë veze, kajsi të thata, spinaq dhe patate të ëmbla.
Hani më pak bukë të bardhë, patate dhe makarona.

Lekure qe shperthen:
Një rutinë e jashtëzakonshme e të ngrënit mund t’ju ndihmojë qe lëkura tuaj ti shmanget nje problemi te tille. Gjëja më e domosdoshme që ju duhet të bëni është të hani më shumë ushqim me yndyrna të pangopura.Hani produkte natyrale, perime, arra, arra, fara liri, vaj liri, dhe peshq.

Lëkurë e thate:
Thatësia e lëkurës tregon mungesë të kolesterolit dhe një mbipopullim të vitaminës E në trupin tuaj.Perpiquni të hani mish dhe peshk shpesh. Zgjedhjet më të mira janë ton, salmon dhe trofte liqeni.

Rrudha:
Pijet alkoolike shkaktojne pranine e rrudhave gjithashtu dhe glukoza e sheqerit. Hulumtimet kanë treguar se rrudhat janë më pak të dukshme tek individet nga Suedia, rezultat ky i regjimit të mirë të ushqimit. Suedezët hanë një ton të perimeve të gjelbra, spinaq,shparguj, selino, patëllxharë, hudhra dhe qepë. Sido që të jetë, ata nuk hanë mish të kuq, sheqer, margarinë, dhe produkte të tjera qumështi.

Burimi: /http://genuinewell.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…