5 të pavërteta që nuk i dini për karbohidratet

38

1: Karbohidratet bëjnë që të fitoni peshë
Nëse hiqni karbohidratet, ju mund të humbni peshë, por kjo është me të vërtetë peshë e ujit. Problemi i vërtetë me karbohidratet është se ne shpesh nuk e dimë të ndalojmë nëse fillojmë hamë ato. Pra, në pjatën tuaj duhet të ketë: gjysëm pjate perime (si lulelakër, brokoli, karrota, speca, kërpudha, spinaq); një e katërta proteina (mish, peshk, pulë, soje); dhe një çerek karbohidate niseshte. “Nëse nuk keni kombinuar karbohidratet me yndyrna ose proteina, ju nuk do të ndiheni të ngopur”, thotë Mendez.

2: Buka dhe makaronat janë djalli vet
Buka dhe makaronat nuk janë armiku. Përsëri, janë sasia dhe lloji i që zgjedh që shkatërrojnë qëllimet tuaja për humbje peshe.

3: Të gjitha karbohidrate janë të njëjta
Merrni llojin e duhur të karbohidrate duke ulur sa më shumë ato të përpunuarat dhe të pjekurat, pijet me sheqer, ëmbëlsirat dhe sheqernat të shtuara nga dieta juaj. Mendez sugjeron që të zgjedhin bukë gruri të papërpunuar, oriz kaf, ose quinoa dhe bulgur, perime me përmbajtje të lartë niseshteje si patate, patate të ëmbla, kungull, miser, thjerrëza dhe fruta të freskëta.

Miti # 4: Karbohidrate ju japin gazra
Ndërsa është absolutisht e vërtetë se disa karbohidrate mund të shkaktojnë gazra për disa njerëz, nuk është rasti për shumë prej nesh. Nëse keni fryrje të shpeshta dhe gaz, mund të keni një intolerancë të ndryshme ushqimore, një alergji ndaj glutenit. Mendez thotë se mund të përpiqeni të eliminoni atë ushqim nga dieta juaj për katër deri në gjashtë javë.

# 5: Dietat me pak karbohidrate janë më të shëndetshme për Ju
Vetëm për shkak se dieta juaj është e ulët në karbohidrate nuk do të thotë se është e shëndetshme. Ato janë burimi i preferuar i energjisë së trupit tuaj; duke mos pasur mjaft mund t’ju bëjë të ndiheni të ngadaltë dhe të mos ndiheni të kthjellët, të keni ulje të sheqerit në gjak, shpjegon Mendez. Ne marrim rreth 50 deri 60 për qind të kalorive nga karbohidrate. Nëse filloni duke ulur karbohidrate dhe sheqernat e pahijshme të përpunuara dhe duke bërë ndryshime të jetesës ju mund të habiteni se si do të humbni peshë.

Burimi: Women’s Health
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 43 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…