6 Maskat e flokëve që ju duhen për flokë më të shëndetshëm!

164

1. Avokado.
Ideal për rivendosjen e shkëlqimit të flokëve të dëmtuara. Perzieni 1/2 avokado dhe 2 te verdha veze. Përziejini se bashku dhe aplikojeni kete maske ne flokët e lagur ose të thatë. Mbajeni 15-20 min dhe me pas lajeni flokun tuaj.

2. Mjalti
Megjithëse mjalti mund të jetë ngjitës, është ideal për riparimin e majave te ndara te flokut. Perzieni 1 lugë çaji vaj, 1 lugë gjelle mjalt dhe 1/4 filxhan caji kos. Aplikojeni nga rrenja e flokut deri te majat dhe lereni te veproje për 15-20 minuta perpara se ta lani flokun.

3. Vaj kokosit.
Për flokë të thatë dhe të demtuar perzieni 1 lugë gjelle vaj kokosi dhe 1 avokado së bashku. Aplikoni te floket kete maske dhe lereni 20 minuta para se ta lani flokun.

4. Çaj jeshil.
Perzieni 1 lugë gjelle vaj kokosi dhe 1 lugë gjelle caj jeshil. Aplikoni kete perzierje ne flokët tuaj dhe lereni per rreth 30 min.Me pas lajini floket si zakonisht.

5. Vezë dhe majonezë.
Perzieni 5 lugë caji majonezë, 2 vezë dhe 1 lugë çaji uthull ose vaj ulliri.
Aplikoni në flokët tuaj nga rrënjët në majë, mbuloni me një peshqir të nxehtë dhe lereni për 20 minuta. Lani me pas flokët tuaj si zakonisht.

6. 1-2-3.
Përzieni 1 lugë gjelle leng molle, 2 lugë vaj ulliri dhe 3 të bardhë vezë së bashku.
Aplikojeni në flokët tuaj nga rrënjët tek majat. Mbulojeni koken për 30 minuta dhe pastaj lani flokët si zakonisht.

Burimi: //genuinewell.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…