7 mënyra për të përdorur limonin, që çdo grua duhet të dijë patjetër

447

Limoni është i shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj, sepse e bën detoksifikimin e trupit, forcon sistemin imunitar, ndihmon në rënien në peshë, pastron traktin urinar, zvogëlon dhimbjen e kokës nëse hidhni disa pika në kafen tuaj në mëngjes. Përdoret si një përbërës në shumë receta, por ka mënyra të tjera shumë të dobishme për ta përdorur atë në jetën tuaj të përditshme.

Ai ushqen lëkurën
Duke aplikuar lëng limoni të freskët para se të shkoni në shtrat, ajo do të bëjë fytyrën tuaj të ndritshme dhe më të fortë.

Mund t’iu japë flokë me shkëlqim
Lëng limoni është gjithashtu një përgatitje interesante natyrore për të ndriçuar ngjyrën e flokëve dhe do ta bëjë atë me shkëlqim se kurrë më parë. Për këtë qëllim, shpërndajë 50 ml lëng të freskët të shtrydhur në 200 ml ujë dhe aplikoni atë në flokët tuaj. Ky mashtrim do të ketë një efekt më të madh nëse aplikoni pak para se të dilni në rrezet e diellit.

Eliminoni njollat në fytyrë
Aplikoni lëng direkt tek njollat ​​dhe lejoni që të punojë për 15 minuta, pastaj lajeni me ujë.

Parandalon buzët e thara
Nëse keni lëkurë të thatë, nëse atmosfera është më e ftohtë dhe keni vitamina të pamjaftueshme, mund të shkaktojë buza të thara. Për ta zgjidhur këtë, vendosni pak lëng limoni në buzë para se të shkoni në shtrat për të rritur lagështinë dhe hidratimin. Lëngu limonit do t’ju lirojë nga qelizat e vdekura dhe buzët tuaja do të jenë të buta.

Heq pikat e zeza
Karakteristikat e saj antibakteriale dhe antimykotike do t’ju ndihmojnë për të zgjidhur problemet që vazhdimisht ju mërzisin. Thith një top pambuku në lëng limoni dhe aplikoni atë në vende me pika të zeza.

Ushqen thonjtë
Ju mund të forconi thonjtë tuaj dhe të rifreskoni dhe të ndritni ngjyrën e tyre nëse i mbani ato për 10 minuta në lëng limoni. Ju munt të bëni sasi të barabarta të uthullës së bardhë dhe ujit të nxehtë. Ju do të habiteni në rezultatet e arritura.

Mund të përdoret si deodorant
Merrni një limon, të prerë në gjysmë, dhe lyeni vendet ku ju zakonisht vini deodorant. Rezultati do të jetë i mrekullueshëm dhe do të heqë djersën në një mënyrë krejtësisht të natyrshme.

Burimi: Healthyfoodchoices365
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…