Boll e pastruat shtëpinë me produkte plot kimikate, ja si ta pastroni atë në mënyrë të shëndetshme dhe pa harxhuar para

227

Ja si ta pastroni shtëpinë në mënyrë të shëndetshme dhe pa harxhuar para
Është më mirë të shkoni për produkte natyrale dhe jo toksike për pastrimin e shtëpisë. Më poshtë keni disa mënyra:

1. Pastrues natyror për të gjitha qëllimet
Përbërësit
2 gota uji
1/2 filxhan uthull të bardhë
2 lugë sode buke
10 pika vaj të pemës së çajit

2. Pastrues tualeti
Përbërësit
½ filxhan sode buke
1 filxhan uthull të bardhë
½ lugë çaji vaj esencial

3. Detergjent natyral i lëngshëm
Përbërësit
1 filxhan boraks
1 gotë sode bukr
1 filxhan sapun
10-15 pika vaj esencial
17 gota uji

4. Detergjent natyral enësh i lëngshëm
Përbërësit
1 1/4 gota me ujë të valë
1/4 filxhan sapun i lëngshëm
1 lugë gjelle sode buke
10-30 pika vajra esenciale

5. Pastrues qelqi
Përbërësit
¼ filxhan uthull të bardhë
¼ filxhan e alkoolit
1 lugë gjelle miell misri
2 gota uji
10 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj

6. Freskues ajri
Përbërësit
15 pika vaj esencial të pastër
½ filxhan uthull të bardhë
1 1/2 gota uji

Burimi: Curejoy.com
©day10gjera.com/a.c

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…