Diabetikët duhet të shmangin këto 12 ushqime që rrisin nivelin e sheqerit në gjak

142

Diabetikët duhet të shmangin këto 12 ushqime
Ka disa ushqime që do të punojnë drejt përmirësimit të nivelit të sheqerit në gjak, ndërsa të tjerët do të punojnë kundër tyre.

Lëngje frutash
Në vend që të pini lëngje frutash, merrni një gotë ujë të ftohtë me feta limoni për një alternativë shumë më të shëndetshme.

Mishi me dhjamë
Kur zgjidhni mish për dietën tuaj, këshillohet të shmangni ato me përmbajtje të lartë yndyre, pasi rrisin nivelin e kolesterolit. Në vend të kësaj, zgjidhni opsionet e proteinave si peshqit, pulat ose biftek viçi pa dhjamë.

Ushqime të përpunuara
Ato përmbajnë pak ose aspak vlera ushqyese, rritin nivelet e sheqerit në gjak, si dhe promovojnë e një sërë sëmundjeshtë tjera.

Fruta të thata
Ndërsa frutat janë për një dietë të shëndetshme, procesi i tharjes së frutave përqendron sheqernat që shkaktojnë rritjen e sheqerit në gjak. Nëse ju pëlqeni fruta, zgjidhini ato të freskëta, si qitro, luleshtrydhe, pjepër dhe pjeshkë.

Makarona, bukë të bardhë, dhe oriz
Uushqime të përpunuara të larta me karbohidrate. Ato rrisin nivelet e sheqerit në gjak brenda trupit dhe nxisin shtimin e peshës.

Ushqime të fërguara
Ushqimet e skuqura janë përgjithësisht të larta në vajrat e hidrogjenizuara,që do të rrisin kolesterolin, do të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, do të shkaktojnë shtim në peshë dhe do të dërgojnë nivelin e sheqerit në gjak në trup plotësisht jashtë bilancit.

Perimet me rrënjë
Perimet me rrënjëve kanë shuma të larta të sheqerit dhe niseshtesë, duke shkaktuar që trupi të përjetojë spikes insulinë kur ato konsumohen. Kjo përfshin rrepa, patate, patate e ëmbël, dhe karrota.

Pije të zakonshme
Herën tjetër që ju keni etje mund të jetë më mirë të shmangni pije të rregullta joalkoolike. Shuma e sheqerit në një gotë të vetme është e lartë, dhe kanë karbohidrate, këto pije janë gjithashtu përgjegjës për promovimin e shtimit të peshës.

Pije me aromë kafeje
Kafeja në vetvete nuk është problem, janë përbërësit shtesë që shtohen si sheqerna, kremra dhe shurupe. Zgjidhni kafe të rregullt në vend të tyre.

Karamele, biskota, ëmbëlsira dhe pije me gaz
Këto ushqime çojnë nivelet e sheqerit në gjak në trup në një territor të rrezikshëm. Herën tjetër që ju dëshironi një meze të lehtë merrni manaferra, portokalle, dardha dhe mollë.

Produktet e qumështit me yndyrë të plotë
Produktet e qumështit me yndyrë të plotë përmbajnë nivele të larta të yndyrave të ngopura, kështuqë ju duhet të shmangni plotësisht produktet e qumështit. Në vend që të konsumoni produktet me yndyrë të plotë, zgjidhni versionet e reduktuara të yndyrës.

Burimi: Healinglifeisnatural
©gatuajshendetshem/a.c

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…