Dieta 1 javore, për të humbur 6 kilogram natyrshëm në shtëpi

263

Rregullat e dietës
◾ Asnjëherë mos anashkaloni mëngjesin
◾Hiqni pijet me gaz, lëngjet e gatshme të frutave, shumë kafeinë dhe ushqime të përpunuara, sepse ato janë të bollshme në sheqer
◾Mos hani pas orës 20:00
◾ Sigurohuni që të peshoni veten para se të filloni dietën në mënyrë që të bëni një krahasim me peshën tuaj pas dietës 7-ditore

Përfitimet shëndetësore të dietës
◾ Mund të humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme
– Dieta është e bollshme në fruta, perime dhe ujë
– Do të përmirësojë lëvizjet tuaja të zorrëve

Dita nr.1- Dita e frutave
Ju duhet të hani fruta gjithë ditën, domethënë për mëngjes, drekë dhe darkë; me përjashtim të bananave.

Dita nr.2- Dita e perimeve
Gjatë kësaj dite, duhet të hani perime për mëngjes, darkë dhe drekë. Filloni ditën me patate të gatuara në mënyrë që karbohidratet të konsumohen gjatë ditës. Ju duhet të përfshini perime të pasura me fibra siç janë brokoli dhe fasulet. Hani ato në sallata, supëra, ose të ziera.

Dita nr.3- Dita e frutave dhe perimeve
Në ditën e tretë të dietës, duhet të bëni një kombinim të ushqimeve nga dita 1 dhe dita 2. Por, shmangni bananet dhe patatet.

Dita nr.4- Dita e qumështit dhe bananës
Hani vetëm qumësht dhe banane. Ju mund të hani deri në 10 banane dhe 3 gota qumësht.

Dita nr.5- Dita e festës
Ju duhet të hani mish pule pa dhjamë ose fileto peshku, si dhe deri në 8 domate. Ju duhet të pini më shumë ujë, domethënë 12 deri në 15 gota, në mënyrë që të inkurajoni heqjen e acidit urik të prodhuar nga trupi për shkak të futjes së mishit.

Dita nr.6- Mishi i kuq dhe perime
Për drekë, ju mund të hani mish të kuq gatuar sipas dëshirës dhe sa më shumë perime që dëshironi.

Dita 7- Oriz dhe perime
Ju mund të hani oriz integral të gatuar për drekë të përzier me veggies të ziera. Në këtë ditë, ju mund të hani vetëm një patate dhe të konsumoni fruta të freskëta ose lëngje perimesh.

Burimi: Healthyfoodchoices
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 282 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…