Dieta më e mirë një javore për humbje në peshë me 1100 kalori

87

Dieta një javore për humbje në peshë
E hënë
Mëngjesi: 260 kalori
Tost me avokado dhe vezë: 1 fetë bukë, ¼ avokado mesatare, 1 vezë të gatuar në ¼ lugë çaji vaj ulliri, shtoni kripë dhe piper. 1 mandarinë.
Pas mëngjesit: 135 kalori
Kajsi të thara 5 copë dhe 3 arra
Dreka: 295 kalori
Ravioli dhe supë me perime: 2 filxhan ravioli, supë perimesh dhe 1 mandarinë
Pasdite: 95 kalori
3 lugë gjelle hummus,1 filxhan kastraveca,
Darka: 425 kalori
Tofu me kerri dhe oriz kaf: 1 ½ filxhan kungull dhe tofu me kerri, ½ filxhan oriz kaf.

E Martë
Mëngjesi:270 kalori
Tërshërë, arra dhe shurup panje, boronica dhe kos grek: ¼ filxhan tërshërë, arra dhe shurup panje, ¾ filxhan kos grek pa yndyrë. ½ filxhan boronica.
Pas mëngjesit: 35 kalori
1 mandarinë
Dreka: 350 kalori
Pite me mollë dhe djathë kackavall: 1 pite,1 lugë gjelle mustardë, ½ mollë, 100 gr. djath çedar, 1 filxhan perime jeshile.
Pritini pita në gjysmë, shtrijeni mustardën brenda, mbusheni me feta molle dhe djathë. Tost derisa djathi fillon të shkrijë dhe shtoni zarzavate.
Pasdite: 50 kalori
½ mollë
Darka: 455 kalori
Spec i mbushur me spinaq: 1 spec dhe 2 gota spinaq. Kaurdisni spinaqin me 1 lugë çaji vaj ulliri, pak kripë dhe piper.

E mërkurë
Mëngjesi: 270 kalori
Gjoks pule dhe një përzierje e zarzavatesh ose mund të përdorni përsëri tërshërë dhe kos grekë.
Pas mëngjesit: 85 kalori
1 vezë të ziera të ziera
Drekë: 335 kalori
Gjoks pule dhe perime: 2 filxhan perime të ziera, 250 gr. gjoks pule i gatuar, ½ spec mesatar i kuq, ¼ filxhan karrota të gira, 1 mandarinë. Kombinojini përbërësit dhe sallatë të lartë me limon dhe vaj.
Pasdite: 85 kalori
4 kajsi të thata, 2 arra
Darka: 440 kalori
Sallatë me salçiçe: 2 ¼ filxhan sallatë thjerrëza, salçiçe dhe mollë, ½ filxhan panxhar turshi.

E enjte
Mëngjes: 260 kalori
Drithëra dhe qumësht: 1 filxhan drithëra, ¾-filxhan qumësht, ½ filxhan boronica.
Pas mëngjesit: 100 kalori
2 karota të mesme, 2 lugë avokado,
Dreka: 315 kalori
Sanduiç me mish gjeli: 150 gr. mish gjeli, 2 feta bukë dhe domate në feta.
Pasdite: 95 kalori
3 kajsi të thata, 1/3 filxhan kos grek pa yndyrë, 1 ½ lugë çaji arra të copëtuara
Darka: 430 kalori
Sallatë me salcë me mustardë dhe mjaltë: sallatë marule, domate, kastravec dhe perime të tjera.

E premte
Mëngjes: 270 kalori
Pas mëngjesit: Përafërsisht 65 kalori
2 lugë avokado,1 filxhan kastraveca
Dreka: 325 kalori
Sanduiç me ton:Bëni një sanduiç me ton të konservuar, selino të copëtuar, qepë dhe spinaq.
Pasdite: 35 kalori
1 mandarnë
Darka: 510 kalori
Sallatë, salmon dhe patate të pjekura: Salmon me mustardë150 gr. Patate e pjekur me 2 lugë krem kosi pa yndyrë.

E shtunë
Mëngjesi: 270 kalori
Një tas me drithëra dhe qumështit të skremuar, të mbushur me fruta.
Pas mëngjesit:120 kalori
4 lugë gjelle avokado dhe pak kos, 1 filxhan kastraveca.
Dreka: 300 kalori
Gjoks pule dhe perime: 2 gota perime të përziera, 100 gr. gjoks pule të gatuar, ½ spec mesatar i kuq, ¼ filxhan karrota të grira. Kombinoje pme limon dhe vaj ulliri.
Pasdite: 40 kalori
5 kajsi të thata
Darka: 495 kalori
Pizza me kërpudha: ¼ pica me kërpudha të egra dhe djath dele

E Dielë
Mëngjesi: 260 kalori
Tost me avokado dhe vezë: 1 fetë bukë, ¼ avokado mesatare, 1 vezë të gatuar në ¼ lugë çaji vaj ulliri, shtoni kripë dhe piper. 1 mandarinë.
Pas mëngjesit: 60 kalori
Gjizhë dhe fruta: ½ filxhan gjizë pa kripë me ½ filxhan frutash të freskëta.
Dreka: 340 kalori
Ravioli dhe tost: 2 filxhan ravioli dhe supë perimesh,1 tost me djathë domate.
Pasdite: 95 kalori
3 lugë gjelle hummus,1 filxhan kastraveca,
Darka: 450 kalori
Salmon dhe perime: 200 gr. salmon i pjekur,1 filxhan lakra brukseli të pjekura, ½ filxhan oriz kaf,1 lugë gjelle arra. Kripë dhe piper për shije.
Ju mund t’i përshtatni të gjitha recetat e mësipërme sipas nevojave tuaja. Ju urojmë më të mirën!

Burimi: India.curejoy
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…