Disa arsye pse ju duhet të hani vezë

101

Vezët përmbajnë lëndë ushqyese shumë të rëndësishme. Duke filluar nga truri në eshtra, ata kanë një gamë të gjerë efektesh pozitive në trupin tonë.

Për performancë më të mirë fizike

Vezët përmbajnë proteina me cilësi të lartë, të pasura me vitamina B12, A, D, E dhe K, mineralet e seleneve dhe mineralet e zinkut dhe luteinës. Vezët që përmbajnë proteinat kontribuojnë në sintezën dhe mbajtjen e indeve të muskujve dhe ndikojnë drejtpërdrejt në krijimin e masës muskulore, forcës dhe funksionimit më të mirë në të gjitha grupmoshat. Për të rikthyer muskujt pas trajnimit, rekomandohet gjithashtu proteina nga vezët ose proteina nga hirra.

Për humbje peshe

Për ata që duan të humbin peshë ose duan të mbajnë peshë të shëndetshme të trupit, ata duhet të hanë proteinat e mëngjesit për të zbutur oreksin dhe për të zvogëluar marrjen totale të kalorive gjatë gjithë ditës. Jo më kot, vezët janë pjesë e mëngjesit tradicional në shumë vende.

Shëndeti kardiometabolik

Shëndeti kardiovaskular është një term relativisht i ri që mbulon sëmundjet kardiovaskulare dhe metabolike, duke përfshirë diabetin e tipit 2 dhe sindromën metabolike. Këto kushte kanë faktorë të ngjashëm të rrezikut të tilla si mbipeshë dhe tension të lartë, të cilat mund të kontrollohen me një mënyrë jetese të shëndetshme, domethënë dietën e duhur. Një studim zbuloi se të anketuarit të cilët çdo ditë hanë të paktën 4 vezë të madhësisë M kanë ulur rrezikun e kësaj sëmundjeje me 37% krahasuar me ata që hanin një ose asnjë vezë në ditë. Vezët e mëngjesit sigurojnë kontroll glikemik në njerëzit me diabet të tipit 2.

Përfitimet shëndetësore të konsumit të vezëve formojnë një listë të gjatë dhe këtu do të rendisim disa:

Për punë më të mirë në tru.

Vezët janë të pasura me kolinë, e cila ka një rol të fortë në zhvillimin e trurit dhe funksionimin e tij.

Për shëndetin e syrit.

Lutein dhe zeaxanthin janë antioksidantë të gjetur në të verdhën e vezës, të cilat përmirësojnë shëndetin e syrit, sidomos kur janë të moshuar.

Për kocka të forta.

Veza përmban vitaminën D, më e rëndësishmja për shëndetin e kockave.

Për një shtatzëni të shëndetshme.

Vezët janë një burim i kolinës, thelbësor gjatë shtatzënisë. Kontribuon në zhvillimin e trurit të fetusit dhe ndihmon në parandalimin e disa defekteve të lindura.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…