Doni te dukeni 10 vjet më të reja në fytyrë me ndihmen e këtyreve maskave

2,593

Fytyra është një nga pjesët më delikate të të gjithë trupit dhe është më e prekur nga plakja. Ne fillojmë të vërejmë rrudha dhe pika në fytyrën tonë.
Për t’i luftuar ato, shumë gra vendosin t’i nënshtrohen operacioneve të cilat janë të kushtueshme dhe pak efektive. Megjithatë, tani mund të mbështetemi në shumë mjete më të lira natyrore që mund të na ofrojnë rezultate më të mira. Në këtë artikull, ne do të ju paraqesim 3 maska që do t’ju ndihmojnë të luftoni rrudhat dhe pikat në fytyrën tuaj në një kohë shumë të shkurtër!

MASKA ME ASPIRINE DHE LIMON

Të gjithë e dimë se aspirina përbëhet kryesisht nga acidi salicilik. Komponenti i lartpërmendur ka aftësinë të depërtojë në poret e lëkurës dhe të eleminojë qelizat e vdekura. Nga ana tjetër, ajo është gjithashtu e pasur me agjentë anti-inflamatorë që zvogëlojnë zbehjen dhe skuqjen e shkaktuar nga puçrrat e fytyres. Lëngu limonit është i pasur me vitaminë C dhe acide që mbajnë frutat. Kur ajo është e kombinuar me aspirinë, ju mund të merrni rezultate të habitshme.

NEVOJITEN

Aspirina (3 tableta)
Lëng limoni (3 lugë)

PËRGATITJA DHE PËRDORIMI:

Së pari, ne duhet të shtypim aspirina mirë. Më pas, vendosim pluhurin e marrë në një tenxhere dhe përziejmë atë me lëng limoni.Pasi perftojme një paste të butë e zbatojmë atë në fytyrë dhe lejojmë të veproje për 10 minuta. Ne fund e shpelajme fytyrën tonë me ujë të pastër.

MASKE ME ASPIRINE,KOS DHE MJALTE

Kosi konsiderohet të jetë një burim i madh i kaliumit, proteinave dhe kalciumit. Kjo është arsyeja pse ajo është shumë e mirë për trajtimin e problemeve të lëkurës së fytyrës. Gjithashtu përmban shumë pak kalori dhe ka minerale të shumta dhe vitamina të domosdoshme për shëndetin.

NEVOJITEN

Aspirina (5 tableta)
Kos (1 lugë gjelle)
MJALTE (½ një lugë gjelle)

PËRGATITJA DHE PËRDORIMI:

Së pari, ne duhet të shtypim aspirinat.Me pas i përziejmë të gjithë përbërësit në një tas për të formuar një paste të butë.Vendosim një pëlhurë të lagur me ujë të vakët në fytyrën tonë për të hapur poret. Pastaj, e thajmë fytyrën dhe e aplikojmë maskën, duke e lënë atë të veprojë për 30 minuta. Së fundi shpelajme fytyrën me ujë të vakët.

MASKA ME ASPIRINE DHE UJE TE VAKET

NEVOJITEN

Aspirina (3 tableta)
Uji i vakët (3 lugë)

PËRGATITJA DHE PËRDORIMI:

Së pari, duhet të hollojmë aspirinat në një tenxhere me 3 lugë ujë të ngrohtë. Pastaj përziejme përbërësit për të formuar një paste të butë.E aplikojmë pasten në fytyrë dhe e lëmë atë të veprojë për 10 minuta. Ne fund e heqim maskën duke e shpelare me shumë ujë.

Secila nga keto maska do t’ju japë rezultate të mrekullueshme në lëkurën tuaj, prandaj mos hezitoni të filloni përdorimin e tyre sot!
Burimi: /homehealthyrecipes.com/
©gatuajshendetshem/j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…