Farat e kungullit, ja efektet pozitive në organizmin tonë

81

Shpesh konsumojmë farat e kungullit, por asnjë prej nesh nuk do ta mendontte se çfarë vetish kanë ato.

Ndonëse janë të vogla, dobitë që na sjellin në organizëm janë të mëdha.

Farat e kungullit janë të pasura me minerale, zink dhe fosfor.

Jo vetëm kaq, por farat e lulediellit luajnë rol mbrojtës ndaj membranave të qelizave dhe kanë rol antioksidues në sajë të vitaminës E.

Konsumi i farave të kungullit, luan rol të rëndësishëm kundër çrregullimeve urinare, si për femrat edhe për meshkujt.

Lista është e gjatë, ndërsa farat e kungullit ndihmojnë për funksionimin e aparatit tretës, duke i bërë muret më elastike.

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…