Fruti i dobishëm që lufton kolesterolin, hipertensionin dhe sulmet e zemrës!

71

Megjithëse ka zgjidhje farmaceutike për pothuajse çdo problem shëndetësor, ne jemi të bekuar që kemi natyrën tonë që na ofron mjete sherimi te fuqishme.

Ky frut mund të parandalojë goditjet, të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut dhe të nxisë metabolizmin.Ai është gjithashtu i pasur me lëndë ushqyese. Behet fjale per hurmat arabe.
Përfitimet e tij të pabesueshme:

1. Menaxhimi i peshës

Në mënyrë që të humbisni peshë, mund të hani disa hurma arabe në mëngjes. Ky frut mund të jetë vakti i mengjezit i shoqeruar me çajin ose kafen tuaj, ose mund t’i hani ato menjëherë pas mëngjesit.
Megjithatë, mos harroni se ky fryt permban sasi te larte sheqeri,kështu që ju duhet ta konsumoni atë me kujdes.

2. Shëndeti i zemrës

Ajo që duhet të bëni është të vendosni disa hurma arabe në një gotë me ujë.Lërini ata brenda natës. Pastaj në mëngjes hiqini ato dhe pini lengun i cili duhet të ketë një shije të ëmbël.Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe gjithashtu mund të rrisë funksionin e zemrës suaj.

3. Kapsllëku

Kapsllëku është një problem i zakonshëm, dhe perben nje ndjenjë shumë te pakëndshme. Ju shpesh ndiheni të fryrë. Hurmat arabe mund tju ndihmojnë edhe për këtë.Veproni si me lart.

4. Tensioni i gjakut

Hurmat arabe kanë magnez dhe kalium dhe kjo do tju ndihmoje të rregulloni presionin e gjakut.Vetëm duke ngrënë nga 5-6 hurma në baza ditore, ju do të merrni rreth 80 gram magnez. Kjo është e mjaftueshme për të përmirësuar rrjedhën e gjakut tuaj.

5. Diarre

Hurmat kanë kalium. Kaliumi është thelbësor kur bëhet fjalë për diarre.
Pse? Sepse vetë kaliumi mund të ndihmojë në përmirësimin e mikroflorës dhe funksionin e saj në zorrë.Kjo është shumë e rëndësishme kur bëhet fjalë për trajtimin e diarresë.

6. Nivelet e kolesterolit

Një përfitim tjetër fantastik është se hurmat mund t’ju ndihmojnë ne nivelet e kolesterolit.Ata mund tju ndihmojnë në rregullimin e tyre dhe në të njëjtën kohë ndihmojnë në pastrimin e enëve të gjakut.

7. Hekuri

Hurmat arabe janë të bollshme në hekur. Hekuri është shumë i rëndësishëm sepse ndihmon për të formuar hemoglobinën dhe qelizat e kuqe të gjakut.Për më tepër, ajo thjeshtëson dhe e bën më të lehtë transportimin e oksigjenit.
Në fakt, 100 gram hurma kane rreth 0.9 miligram hekur, dhe kjo perben në të vërtetë 11 për qind te sasise së rekomanduar të hekurit në baza ditore.

/©10gjera.com/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…