Fuqia e pabesueshme e Susamit dhe vajit te Susamit!

123

Edhepse prejardhjen e ka prej Afrike ,kjo bime e larte njevjecare me lule te bardha ose te kuqe sot kultivohet ne Indi, Azine Qendrore, Lindjen e Larget etj.

Ne krahasim me vendet tjera te botes ku susami ka perdorim shume me te gjere , ne trojet tona ,me perjashtime ,me se shumti perdoret per receta te ndryshme shtepiake,!
Egzistojne dy lloje susami :
– susami i verdhe dhe
– susami i zi

Edhe njeni edhe tjetri kane perdorim te gjere
Duke pasur parasysh se susami ka fuqi te madhe sherruese eshte mekat mos te perdoret !
FARRA E SUSAMIT SIDOMOS ESHTE I VLEVSHEM PER FEMRAT MBI 45 VJECARE SEPSE E PERMBAN HORMONIN FITOESTROGEN .

ÇKA PERMBAN SUSAMI ?

Farrat e susamit permbajne nutritiente te shumta shendetsore te cilet luajne rol te rendesishem ne shendetin e pergjithshem te njeriut ne cfar do moshe te jete !
Fara e susamit permban :
– vajra te pangopura
– vitamina :-A ,D, E, K, C, B6 ,B12 ,Tiamin, Riboflavin, Niacin
– minerale :- K, Ca,Fe, Zn,Cu,Mn Se
– antioksidanse te rendesishme etj

PER ÇKA JANE TE MIRA FARRAT E SUSAMIT ?

Fara e susamit e permban antioksidansin e rrendesishem SEZAMIN
Ky antioksidans eshte si preventive te SEMUNDJET ONKOLOGJIKE
– UL NIVELIN E HOLESTEROLIT TE DEMSHEM
DHE E HEDH SASINE E TEPERT
– PASTRON ENET E GJAKUT
– PENGON FORMIMIN E TROMBIT
– PENGON ZENIEN E ENEVE TE GJAKUT
– ZVOGELON RREZIKUN NGA ATEROSKLEROZA
– E BEN BALANCIMIN E MINERALEVE NE ORGANIZEM DHE PENGON NE PROBLEMET ME NYJET
– PERMIRESON KUALITETIN E LEKURES, THONJVE DHE FLOKEVE
– PERMIRESON PUNEN E SISTEMIT QENDROR NERVOR
– PERMIRESON STRUKTUREN E GJAKUT

Ata qe vuajne nga HIPERTENSIONI, INFLAMACIONI I MUSHKERIVE , METABOLIZEM TE CREGULLUAR TE LIPIDEVE,
SEMUNDJE TE NYJEVE, TE GJENDRES TIROIDE PANKREASIT , duhet ta perdorin vazhdimisht duke e shtuar ne sallata ose menyre tjeter

10 DOBITE NGA FARRAT E SUSAMIT INTEGRAL ( KERKIME TE DOKUMENTUARA )

1 – DIABET :-
Sipas analizave te shpallura ne CLINICAL JOURNAL OF NUTRITION , vaji I susamit e permireson ndikimin oral te barit. glibenkanid te DIABETI i tipit 2
Ne vit 2006 JOURNAL OF MEDICAL FOOD’S
verteton se vaji I susamit e ul tensionin dhe nivelin e glukozes ne gjak te diabetiket hipertenziv

2- TENSIONI I LARTE I GJAKUT
Ne vitin 2006 JOURNAL OF BIOLOGICAL YALE verteton se farrat e susamit e ulin tensionin sistolik dhe diasistolik

3- MASAZHA E FOSHNJEVE
INDIAN JOURNAL OF MEDICAL RESEARCH ne vitin 2000 verteton se masazha e femijeve ( foshnjeve) me vaj susami e permireson rritjen dhe kualitetin e gjumit me mire dhe ne menyre me efikase se vajrat minerale

4- MULTIPLEX SKLEROZA
Farrat e susamit pengojne zgjerrimin e semundjes ne ate menyre duke e zvogeluar tajimin e IFN gama ,faktor kryesor per inflamacionet autoimune dhe demtimet ne sistemin nervor

5- DEMTIMI I VESHKEVE
Perdorimi I farrave te susamit pengon demtimin e veshkeve te shkaktuara nga perdorimi I antibiotikeve ,sidomos gentamicin

6- GINGIVIT :
Pengon semundjet ne zgavren e gojes , semundjet ne gingiva – mishin e dhembeve ,inflamacionet ,gjakderdhje ,mbron dhe forcon dhembet

7- ATEROSKLEROZE:-
SEZAMOL ( perberesi aktiv I susamit ) permban mbi 20 veti farmakologjike aktive qe pengojne demtimet kardiovaskulare

8- DEPRESIONI :
SEZAMOLI ka veti antidepresive nga stresi kronik

9- DEMTIMET NE ADN NGA RREZATIMET
SEZAMOLI , te RREZATIMET gama mbron ADN nga demtimet e perhershme shkaku I vetive te saj antioksidative

10- KANCER :-
Permban lignine te tretshme ne vajra dhe SEZAMIN te cilet pengojne shumimin dhe zgjerrimin e stacioneve kanceroze sidomos te leukemia, kanceri I zorres se trashe ,zorreve,prostate ,mushkeri

DISA R E C E T A :

1- INFLAMACIONI I GJIRIT

Lageni gazen ne vaj susami.
Gazen e lagur vendoni ne gji
Gazen mbuloni me foli, e mbi kete nje lecke nga leshi
Mbani kete tere naten e ne mengjez e shperlani
Perseritni deri sa te shihni permiresimin.

Farren e susamit bluani me mikser., perzieni me vaj bimesh qe te behet si brume !
Brumin e fituar e vendoni ne vendin e semure

GASTRIT, ULCERA NE LUKTH, KAPSLLEK

3 here ne dite pihet nga nje luge te mesme vaj susami deri ne permiresimin e gjendjes

GRIP , KOLLITJE

Vaji I susamit ngrohet ne avuull deri 38 grade celzius.
Me kete vaj Beni masazhe te krahrorit.
Mbi kete vendoni foli e mbi kete nje lecke te leshte
Mbahet nje ore!
Perdoret 2-3 here ne dite
( NUK PERDORET NESE KENI TEMPERATURE TE LARTE )

HEMOROIDE

2 luge te mesme me susam te bluar shtohen ne 100 ml uje !
Vlon 3 min ne zjar te ngadalshem
Pritet deri sa te ftohet .
Kullohet !
Pihet 2-3 here ne dite

KUNDER TOKSINEVE NE ORGANIZEM

1 luge supe me farra susami te bluara shtohen ne uje te vaket !
Pritet 10 min
Pihet e tere sasia para ushqimit 2 here ne dite
Kjo ndikon edhe ne humbje ne peshe !

KUNDERINDIKACIONET :-
Jotolerance individuale.
Personat qe kane probleme me koagolimin e larte te gjakut, predispozita per trombize ,varice para se ta perdorin te konsultohen me mjekun

Perdorni TAHINI ! E KAM POSTUAR SE SI PERGADITET NE KUSHTE SHTEPIAKE !

KUJDES :
NUK DUHET FERGUAR USHQIME NE VAJIN E FARRES SE SUSAMIT !

Pergatiti: Taxhedin Ismaili

Load More In Bimë Mjekësore

Check Also

TINKTURA – Per pastrimin e shpejt te eneve te gjakut!

TINKTURA – Per pastrimin e shpejt te eneve te gjakut! Per kete recete e cila sipas a…