Ja kush është shkaku i bukurisë së 52 vjecares, lëkura e së cilës nuk njeh moshë! Ky është një produkt që e keni të gjithë në shtëpi

315

Gratë në Kinë kanë regjime të ngurta bukuri që përbëhen nga shumë faza të ndryshme dhe ata kurrë nuk kalojnë një të vetme. Ata gjithashtu kanë dobi të mijëra vjetëve të sekreteve të bukurisë që janë kaluar nëpër breza.
Për fat të mirë, disa nga këto sekrete nuk janë aq sekrete, kështu që i gjithë bota mund t’i ndajë ato, duke përfshirë edhe ne. Këtu janë dhjetë sekrete të mahnitshme bukuri që kanë dalë nga Kina.

1. Ujëra të freskëta për lëkurën
Zonjat e Kinës janë të njohur për lëkurën e tyre të bukur dhe të përsosur dhe ata kanë një recetë shumë të thjeshtë për tonerin e lëkurës së tyre. Ata nuk përdorin asgjë më të ndërlikuar se uji orizi. Të gjithë ju duhet të bëni për të bërë tonerin tuaj të ujit të orizit të thithni disa oriz të papërpunuar deri sa uji të duket ngjyre qumeshti dhe pastaj ju mund ta aplikoni atë në fytyrën tuaj me një top pambuku.

2. Lufto plakjen me çaj jeshil
Çaji jeshil është një tjetër nga sekretet të bukurisë kineze. Çaji jeshil përmirëson ngjyrën tuaj të lëkurës dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme.

3. Gjethe menteje për te zbardh lëkurën
Nëse keni menduar ndonjëherë se si vajzat kineze arrijnë atë dritë, cilësi porcelani në lëkurën e tyre, një nga sekretet e tyre është gjethe nenexhiku ose mentja. Për të ndriçuar ngjyrën tuaj, thjesht shtypni gjethet e freskëta të nenexhikut në një paste dhe aplikoni në lëkurë.

4. Masazhi
Shumë njerëz në perëndim mendojnë se një mesazh është një kënaqësi për t’u kënaqur tani dhe pastaj, por kinezët janë besimtarë të mëdhenj në fuqinë e reflexologjisë dhe kanë masa të shpeshta për të përmirësuar qarkullimin e tyre dhe për të ndihmuar trupin e tyre të heqin qafe toksina. Masazhet e fytyrës janë shumë të popullarizuara, sepse zvogëlojnë fryrjet dhe bëjnë lëkurën te kete shkëlqim.

5. Shafran i Indisë për të barazuar tonin e lëkurës
Një nga sekretet e dobishme të bukurisë kineze është përdorimi i pluhurit të shafranit. Shafran i Indisë shpesh shoqërohet me Indinë dhe Lindjen e Mesme, por përdoret gjithashtu gjerësisht në trajtimet e bukurisë kineze. Në Kinën e lashtë, shafran i Indisë është përdorur në maska ​​fytyre për të luftuar rrudhat dhe për të celur ngjyren e lëkurës.

5. Manaferrat
Manaferrat janë një depo e antioksidantëve, aminoacideve, mineraleve dhe vitaminave që promovojnë lëkurë të pastër dhe të shëndetshme. Ata janë gjithashtu të ngarkuar me beta-carotene, e cila është shumë e mirë për lëkurën. Hani manaferrat të cilat do të jenë të pjekura plot tula dhe të lëngshme.

Burimi: /remedieshouse24.com//
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…