Ja sa lehtë mund të kuroni INFEKSIONIN e veshit, natyrshëm në vetëm 1 ditë!

108

Infeksioni i veshit mund të shkaktohet nga bakteret ose viruset në veshin e mesëm dhe është më i zakonshëm tek fëmijët e të rriturit. Shenjat më të zakonshme përfshijnë: dhimbje në vesh, tërheqje në vesh, vështirësi në gjumë, dhimbje koke, reagim i dobët ndaj tingujve, temperaturë të lartë, lëngje që rrjedhin nga veshi, të vjella, diarre etj.

Veshi përbëhet nga tre pjesë: veshi i jashtem, i mesem dhe ai i brendshem.

Çdo pjesë ka funksionet e veta specifike. Veshi i jashtm është në formë gjetheje dhe kap valët e zërit të udhëtimit. Valët e zërit përmes kanalit të veshit arrijnë në dhomën e veshit e cila gjendet në pjesën e mesme. Valët e zërit udhëtojnë në pjesën e brendshme të veshit tonë përmes kanalit. Truri ynë përpunon zërin që merr nga nervat. Pas kësaj, ne jemi në gjendje të njohim tingullin dhe ta kuptojmë atë.

Infeksioni i veshit mund të shfaqet në çdo pjesë të veshit. Infeksionet më serioze ndodhin te veshi i brendshëm.

Këto janë 10 mjetet më të mira për infeksionin e veshëve:

1. Kripë
Ngroheni një gotë kripë në një tigan ose mikrovale ne nxehtësi te ulët për disa minuta.
Vendoseni kripën e nxehtë në një corape te pastër dhe lidheni mirë.
Vendosni kripën në vesh për 5 deri në 10 minuta.
Përsëriteni këtë sa herë keni nevojë gjatë ditës. Ngrohja do t’ju ndihmojë të nxjerrni çdo lëng nga veshi juaj, por gjithashtu të ndaloni ënjtjen dhe dhimbjen.
Një filxhan oriz mund t’ju shërbejë si një alternativë për kripën.

2. Hudhër
Vloni dy ose tre thelpinj hudhe të freskët në ujë për pesë minuta, pastaj shtypni ato dhe shtoni pak kripë. Vendosni përzierjen në një shami të pastër dhe vendoseni atë në vesh.
Një tjetër gjë që mund të bëni është të konsumoni 2-3 thelpinj hudhre të papërpunuar në ditë. Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të shpejtoni procesin e shërimit.

3. Borziloku
Borziloku është i fuqishëm në zvogëlimin e infeksioneve dhe ndalimin e dhimbjes.
Perfitoni lëng borziloku nga pesë gjethe të freskëta. Vendosni lëngun rreth veshit,me pambuk por sigurohuni që mos të merrni lëng brenda veshit!

4. Uthull i mushtit të mollës
Kur infeksioni i veshit shkaktohet nga kërpudhat atëherë alternativa më e mirë është uthull mishi i mollës.
Vetëm përzieni një pjesë të uthullës të mishtit të mollës me një sasi të barabartë me ujë .
Vendoseni pambuk në veshin tuaj bashkë me këtë perzierje për rreth pesë minuta.
Në fund thani veshin nga lëngume nje pambuk të thatë.

5. Vaj ulliri
Nëse tubat e veshit janë bllokuar se kenish dyll në vesh, ju mund ta pastroni këtë me vaj ulliri! Ja se si:
Ngroheni pak vaj ulliri. Vendos disa pika të vajit të ngrohtë në veshin e infektuar.
Dylli pastaj zbutet. Hiqni dylli i infektuar.
Ju gjithashtu mund të përdorni vajin e mustardës në të njëjtën mënyrë si vaji i ullirit.

6. Qepë
Qepë mund të përdoret për të trajtuar një infeksion të veshit.
Vendosni një qepë të copëtuar dhe ngroheni atë në mikrovalë për një ose dy minuta. Lëreni të qetësoheni dhe pastaj shtypni lëngin e qepëve. Vendosni dy deri tre pika të lëngut në veshin e infektuar, lini atë për një kohë dhe pastaj kthejeni kokën për ta lënë atë të dilni nga veshi juaj.
Ju gjithashtu mund të piqni një qepë për gjysmë ore, prerë në gjysmë dhe vendosni gjysmën në një pëlhurë të trashë pambuku. Vendoseni copën e pambukut në veshin e infektuar për pesë minuta. Prisni për 10 minuta dhe pastaj përsërisni tërë procesin.

7. Lëng gjethe mango
Ekstrakti i gjethes së mangos është një trajtim i shpejtë dhe efektiv. Ja se si: Shtrydh ose bluaj dy deri tre gjethe të buta mango. Ngrohe pak lëngun. Vendoseni tre deri në katër pika të lëngut në veshin e infektuar me ndihmën e një pikatore. Ju do të ndiheni lehtësim nga dhimbja brenda disa minutave. Përdoreni këtë ilaç dy deri tre herë në ditë për lehtësim të plotë nga infeksioni i veshit.

Burimi: homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…