Ja trajtimi që dikush me ekzemë ose probleme të tjera lëkure duhet të dijë!

93

Ekzema është shumë e zakonshme këto ditë, duke ndikuar aktualisht ne10-20 për qind të foshnjave dhe rreth 3 për qind të fëmijëve dhe të rriturve amerikanë. Duke pasur parasysh se zakonisht prek fytyrën dhe kokën, ky lloj problemi i lëkurës mund të jetë jashtëzakonisht i bezdisshëm.

Sa për të rriturit, kjo gjendje zakonisht diagnostikohet si dermatit atopik dhe konsiderohet si një problem serioz. Kjo prek kryesisht këmbët dhe duart, dhe shkaku themelor është ende i panjohur, gjë që e bën çështjen akoma më serioze.

Në shumicën e rasteve problemi gjendet në familjet me histori të astmës dhe alergjive, por ka edhe disa shkaktarë te tjere që mund ta shkaktojnë ate. Disa prej këtyre shkaktarëve përfshijnë kontaktet me materiale të ashpra, reagimet ndaj detergjenteve, ndjesia e te nxehtit dhe te ftohtit, ftohjet, problemet e frymëmarrjes dhe stresi.

Edhe pse ekzistojne kremra të ndryshme, shumica e tyre shoqërohen me një sere efektesh anësore.

TRAJTIMET:

-Hidrokortizon 1%
Hidrokortizoni është përdorur tashmë për të reduktuar skuqjen, kruajtjen dhe ënjtjen. Edhe pse janë të rralla, efektet anësore si akne, acarim, djegie janë të mundshme.

-Fototerapi
Qelizat e lëkurës së përflakur shtypen me ndihmën e dritës ultravjollcë, e cila shkakton efekte si dëme të lëkurës, djegie, madje edhe kancer.

Imunomodulatorët tokësorë (TIMs)
Elidel, Protopic dhe droga të ngjashme të aprovuara nga FDA modifikojnë përgjigjen e sistemit imunitar të trupit ndaj REAKSIONEVE.

Megjithatë, ato duhet të përdoren për lehtësim afatshkurtër vetëm pasi ekspozimi afatgjatë ndaj këtyre kimikateve ka qenë i lidhur me rreziqet e kancerit.

ZGJIDHJA ALTERNATIVE
Terapi lagështuese është zgjidhje e thjeshtë alternative që lehtëson lëkurën e irrituar duke përdorur ujë dhe hidratues. U zbulua keshtu se behej ulja e simptomave deri në 71 për qind, madje edhe tek fëmijët.
Udhëzime:
-Zhytni mbeshtjellset në ujë të ngrohtë
-Banjo(ose lani fëmijën tuaj ne nj vaske me uje) për disa minuta, duke përdorur një pastrues të butë
-Për lëkurën tuaj (ose lëkurën e fëmijës suaj) të thatë
-Përdorur locion per lekuren e thate
-Shtyp ujin e tepërt nga përfundimi dhe mbeshtilleni zonen e lagësht
-Vendosni diçka të thatë në krye dhe mbajeni mbuluar për të paktën dy orë
-Hiqni më vonë mbeshtjelljen dhe aplikoni një shtresë tjetër locioni

KREMRA PER LEKUREN

-Krem mjalti manuka
Ky krem është bërë me mjaltë manuka, që do të thotë se është organike, pa OMGJ dhe i butë në lëkurë.

– Balsami i butë i grurit
Eshte ideale për ata me lëkurë të ndjeshme dhe te prirur per alergji. Kjo markë e veçantë është pa OMGJ.

-Organik Calendula Oil
Kremi Calendula është i mbushur me vitamina, yndyrna esenciale, antioksidantë, enzima natyrale, si dhe qetësues. Kjo markë është vegjetariane .
/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…