Ju ndoshta mendoni se jeni duke ngrënë lehtë, por këto ushqime po ju bëjnë edhe më të uritur!

41

Çdokush do të mendonte se pas një vakt, çfarëdo qoftë, ne do të ndihemi të ngopur, por disa ushqime mund edhe t’ju bëjë keq ashtu si patate të skuqura ose alkool.
Nutritionist Rhiannon Lambert renditi pesë ushqimet më të këqija që kanë pak vlera ushqyese dhe të cilat do ta bëjnë stomakun tuaj menjëherë ose shumë shpejt.

Sallatat e frutave dhe lëngjet frutore
Megjithëse sallata e frutave ose lëngjet natyrale të frutave janë jashtëzakonisht të shëndetshme, ju do të keni uri për më pak se një orë dhe arsyeja për këtë është se kjo vakt nuk është e pasur me fibra ose proteina.

Chips
Ky rostiçeri përmban zero vlera ushqyese, thotë Lambert, dhe është e pasuruar me një numër të kimikateve dhe kripës. Dihet se sasia e madhe e kripës nxit urinë.

Korosantet e produket e tjera si keto
Karbohidratet e rafinuara që mund të gjenden në produktet e buke të bëra nga mielli i bardhë, croissants dhe pasta, lëshohen shpejt në qarkullimin e gjakut dhe shkaktojnë një rritje të papritur të sasisë së glukozës në gjak, në krahasim me produktet që lëshohen ngadalë dhe kështu mbajnë një ndjenjën e ngopjes.

Sanduicet
Në shumë vende, sandviçi konsiderohet si drekë, jo vetëm mëngjes i vonë, dhe vakt i gatuar konsumohet në mbrëmje. Megjithatë, nëse keni menduar se do të merrni mjaft nga një sanduiç, veçanërisht nëse është bërë nga buka e bardhë, ju jeni gabim. Këto sanduiçe kanë një vlerë të lartë ushqyese, por ato janë plot me sheqer dhe kripë.

Alkooli
Siç mund ta keni kuptuar tashmë nga përvoja, alkooli prek trurin tonë në mënyrë që të na bëjë edhe më të uritur. Pra, kini kujdes mos pini alkol

Burimi:/healthydefinition.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…