Karamelet me 3 përbërës për kollën, gripin dhe dhimbjet e fytit që ju mban larg doktorit

95

Ne kete sezon është edhe koha e gripit, prandaj duhet të provoni dhe parandaloni simptomat e tij, si kollitja, dhimbja e fytit, lotimi dhe hundet qe rrjedhin.

Meqenëse jetojmë në një mjedis gjithnjë e më të rrezikshëm, kollitja na mbron nga grimcat vdekjeprurëse dhe ne arrijmë të parandalojmë sëmundjet e shumta. Megjithatë, nëse një kollë është e përkohshme dhe pa dhimbje, ajo mund të jetë e dobishme, por nëse është kronike, duhet të trajtohet menjëherë.

Perberesit e meposhtem forcojnë sistemin imunitar dhe përshpejtojnë kohën e shërimit.

100g mjalte i paperpunuar
100ml vaj kokosi
Një majë luge kanellë

Hidhni vajin e kokosit në një tas dhe gradualisht shtoni mjaltin derisa te formoni një paste të plotë dhe të trashë. Në fund, shtoni kanellën.

Hidheni përzierjen në nje tabaka boshe me forma te kubikeve te akullit dhe ngrijini ato për gjysmë ore. Ju mund të mbani kete shurup lolle ne një kavanoz xhami në frigorifer deri në 2 muaj.
Gjithashtu mund tëperdoret si një masë parandaluese në baza ditore.

Burimi: /healthylivingdoctor365.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…