Këto 3 bimë mund të mbrojnë trurin tuaj nga Alzheimeri, Depresioni, Ankthi dhe shumë më tepër

93

Rozmarina
Ky ilaç është përdorur për disa komponentë të përmirësuar të memories. Universiteti i Umbrias ka bërë një eksperiment në mënyrë që të hetojë efektin e vajit të Rozmarinës në kujtesë. Për më tepër, rozmarina njihet si një burim i jashtëzakonshëm i hekurit, kalciumit, si dhe Vitamina B.

Xhinsengu
Xhinsengu përmban rritjen dominuese të trurit, përmirësimin e humorit dhe komponentët antiinflamatorë. Studime të ndryshme kanë treguar se pacientët e Alzheimerit të cilët përdorën xhinseng për të paktën tre muaj, patën një përmirësim të madh në funksionin e tyre njohës.

Menteja apo nenexhiku
Ajo ka aftësinë për të trajtuar frymën e keqe, për të rritur gjithë shëndetin, si dhe për lehtësimin e problemeve të stomakut. Gjethet mund të gëlltiten ose të konsumohen në formën e çajit. Gjithashtu mund të ulë nivelin e ankthit, të qetësojë mendjen dhe të zvogëlojë lodhjen. Ajo ka aftësinë për të përmirësuar nivelet e oksigjenit në gjak, si dhe presionin e gjakut dhe rifreskimin e mendjes dhe trupit tuaj.

Burimi: Life4fitmania
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…