Me këto 4 mënyra të THJESHTA hiqni qafe puçrrat brenda natës

39

Me poshte po ju paraqesim disa prej trajtimeve më të mira të lëkurës per te hequr pucrrat gjate nates:

1. Vitamina E
Hapni një kapsulë të vitaminës E (ose blini vaj vitaminë E).Ju mund të lini atë për 10 minuta ose gjatë gjithe natës dhe do të mbajë zonën te lagur duke reduktuar çdo skuqje dhe acarim (që është pikërisht ajo që ju po kërkoni). Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në zbulimin e poreve dhe parandalimin e çrregullimeve në qoftë se e përdorni rregullisht.

Ju gjithashtu mund të merrni vitaminën E gojarisht, por për rezultatet më të mira, ju do të dëshironi të aplikoni vajin direkt në lëkurën tuaj. Megjithatë, duhet të ndaleni menjëherë nëse lëkura juaj irritohet.

2. Vendos pak akull mbi pjesen e acaruar
Kur keni nevojë për të reduktuar skuqjen dhe inflamacionin, vendosni pak akull mbi të. Merrni një kub të akullit dhe vendoseni në një copë pëlhure.Mbajeni atë mbi pucerr. Masazhojeni per rreth 10 minuta, dhe do ndiheni shumë më mirë.

3. Përdorni uthull
Para se të shkoni në shtrat, përzieni pak uhtull molle me uje. Merrni pak pambuk,lyjeni ne kete perzierje dhe me aplikoni atë në puçërr. Uthulla e molles ka veti ta thaje puçrren dhe ta bëjë atë më të vogël dhe më pak të dukshme.

4. Konsultohuni me nje dermatolog
Nëse vazhdoni të keni probleme të lëkurës, është ndoshta më e mira për të shkuar tek nje dermatolog. Ata mund tju tregojnë saktësisht se per çfarë keni nevojë, dhe mund të perdorni medikamente nëse është e nevojshme.

Burimi:family.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 50 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…