Këto Fruta Meritojnë një Oskar për Efektet Speciale në Bukuri!

11

Nëse jeni në kërkim të frytit të përsosur për problemin tuaj të lëkurës, mos kërkoni më shumë. Ne kemi përpiluar një listë të frutave më efektive për bukurinë e cila do t’i japë lëkurës tuaj shkëlqim rinor që ju dëshironi dhe e bën atë të butë dhe të shëndetshëm përsëri. Mund të themi pa dyshim se këto fruta meritojnë një Oskar për efektet e tyre të veçanta në bukuri!

Rrushi
Rrushi ka bollëk në vitamina, minerale dhe polifenole që neutralizojnë ndikimin negativ që radikalet e lira kanë në lëkurën tuaj. Polyphenols në rrush mbrojnë strukturat e kolagjenit në lëkurën tuaj, të cilat janë të nevojshme për ruajtjen e dukjes rinore të lëkurës. Rrushi gjithashtu është i pasur me acide që stimulojnë rigjenerimin epidermik dhe largojnë qelizat e lëkurës së vdekur nga sipërfaqja, duke e bërë lëkurën tuaj të butë dhe tërheqës. Ju mund të përdorni rrush për të shpëlarë lëkurën tuaj dhe rifreskoni çehrën tuaj.
Pastrues rrushi: Shtypni pak rrush me një pirun dhe hidhni një top pambuku në lëngun e tyre. Aplikoni lëngun në fytyrë dhe në qafë butësisht, pasi ta keni lare fytyren . Mbajeni 10-15 min në fund shpëlajeni me ujë të vakët.

Luleshtrydhet
Lëngu i luleshtrydhe përmban një substancë që forcon kapilarët. Lëng i shijshëm luleshtrydhe vepron si një tonik freskues, duke e bërë lëkurën tuaj të butë.
Maskë me luleshtrydhe për lëkurë të acaruar: Përzieni një filxhan luleshtrydhe të pjekur me një filxhan qumësht dhe 2 lugë oriz të zier. Aplikoni maskën në zonën e lëkurës së irrituar dhe lini atë për rreth 10 minuta. Shplajeni me ujë të vakët.

Molla
Mollët e bëjnë lëkurën tuaj të butë, nxjerrin toksinat e grumbulluara dhe gjithashtu vepron si tonik freskues. Është e pasur me elemente oligo, proteina, vitaminë C dhe vitamina B. Ju mund të përdorni mollë të grirë për të rifreskuar dhe hidratuar lëkurën tuaj, ndërsa feta hollë e mollës mund të përdoren nën sy për të reduktuar qarqet e errëta.
Peeling për lëkurë delikate : Një mollë pure, të aplikoni atë në fytyrën tuaj dhe butësisht fshij lëkurën tuaj me të. Ju do të merrni një pore të thella pastrimi dhe largimin e qelizave të lëkurës së vdekur.
Maskë: Në një blender shtoni 1 mollë dhe 2 luge mjaltë dhe përzierje derisa ju të merrni një paste të trashë të butë. Vendos paste në një frigorifer për të ftohur pak dhe pastaj aplikoni atë në qafën tuaj. Lëreni atë për 15 minuta para shpëlarjes.

Dardha
Maska : Një dardhë të pjekur dhe shtoni 10 pika lëng limoni për të marrë një paste të trashë. Pastroni dhe pastroni fytyrën tuaj dhe aplikoni pasten. Lëreni atë për 10 minuta para se të shpëleni me ujë të ngrohtë.

Limonat
Limonat janë të pasura me vitamina, flavonoide, acid limoni dhe enzime. Lëngu I limonit ka një forcim të fuqishëm të lëkurës dhe ndriçimin e vetive dhe është efektive për pastrim dhe përtëritje të thellë.
Limoni ndikon për pastrim të thellë të lëkurës: Në një tas të madh me ujë të ngrohtë shtrydhini tre limona në të.Rrini mbi tas dhe mbuloni kokën tuaj me një peshqir, por nuk mbështeten shumë pranë tas, sepse avulli i nxehtë mund të djegë lëkurën tuaj.Mbanii fytyrën tuaj për rreth 10 minuta për të hapur poret tërësisht. Kjo do të përgatisë lëkurën tuaj me vaj për pastrim ose aplikim maske.
Pastrim fytyre me limon: Shtrydhini dy limone dhe shtoni disa lugë sheqeri në lëng për të marrë një paste të trashë. Përdoreni paste për të pastruar butësisht fytyrën dhe trupin tuaj.

Burimi: healthylivingteam.net
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…