Kjo perime kuron çdo sëmundje në trupin tuaj!

662

Panxhari është një perime jashtëzakonisht e shëndetshme që përdoret kundër sëmundjeve të shumta. Ngjyra e tij e kuqe e thellë dhe vjen nga anthocyanins, që ka veti të fuqishme kundër kancerit.

Panxhari është plot me betaine, një agjent natyror anti-inflamator që mund ta mbajë sistemin tuaj kardiovaskular të shëndetshëm. Kjo perime gjithashtu përmban vitamina dhe minerale esenciale si vitaminat B1, B2, B12 dhe C, si dhe magnez, kalium, fosfor, bakër, jod dhe hekur, gjë që përbën një ilaç të madh natyror kundër anemisë.

Panxhari shpesh përdoren për të pastruar trupin tuaj. Ai posedon aftësinë për nxjerrjen e toksinave nga organizmi ynë. Gjithashtu përmbajnë antioksidantë, të cilët janë të shkëlqyera për detoksifikim, si dhe celulozë dhe pektin, një lloj i veçantë i fibrave që mund të përmirësojë tretjen. Panxhar gjithashtu mund të parandalojë sëmundjen e mëlçisë, dhe janë veçanërisht të efektshme kundër sëmundjes së mëlçisë yndyrore.

Panxhari stimulon qarkullimin e gjakut, rregullon kolesterolin dhe presionin e gjakut dhe stimulojnë funksionin e duhur të mëlçisë. Ai mund të ngadalësojë procesin e plakjes dhe të mbrojnë enët e gjakut gjithashtu. Mund ta gatuani, të lëngët dhe të pjekur, por është më i shijshëm kur hahet i papërpunuar.

Kur jeni duke përgatitur panxhar, sigurohuni që mos t’i hidhni gjethet! Gatuajini në vend sepse ata janë plot me nivele të larta të kaliumit (644 mg për ½ filxhan). Disa studime pohojnë se ngrirja e ushqimeve të pasura me kalium dhe shmangia e natriumit mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes me 21% përveç reduktimit të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

Burimi: healthylivingteam
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…