Kjo PIJE e veçantë me qumësht ndihmon për të humbur 6 kg në 1 javë! Zbuloni përbërësit

124

Chia është ndër bimët më të dobishme për organizmin tonë dhe ka veti të mëdha ushqyese. Këto fara janë te pasura Omega 3, minerale, antioksidantë, vitamina dhe gjithashtu na ndihmojne të humbasim peshe.

PËRFITIMET E FARAVE Chia:

Chia vepron jashtëzakonisht mirë si një rregullator i zorrëve. Kjo për shkak se jane te pasura me fibra.Këto fara kanë aftësinë për të përshpejtuar procesin tonë metabolik, për të djegur yndyrnat në bel dhe në bark.

Farat kia na sigurojne kalcium, i cili na ndihmon të tresim më shpejt yndyrnat që kemi konsumuar gjatë ditës.

Përveç kësaj farat Chia na ndihmojne të luftojmë stresin dhe ankthin.

Fale permbajtjes se OMEGA 3 na ndihmojne per të luftuar celulitin dhe për të shmangur plakjen e parakohshme.

Fara Chia mund të merret së bashku me qumësht, kos, mund te perdoren neper sallata, në smoothies me fruta të shëndetshme , etj .Mos e tejkaloni sasinë e sugjeruar ditore.

Ky milkshake me farat chia duhet të merret dy herë në ditë. Duhet të merret një orë para vaktit dhe një tjetër ne darkë, 3 orë para se të bini në gjumë. Merrni për 3 javë rresht , pastaj pushoni për 3 javë të tjera. Përsëriteni procesin nëse doni të humbni më shumë peshë.

Perberesit:

12 gr fara chia
1 filxhan e gjysem qumesht.
nje gjysem papaya

PËRGATITJA:

Vendosni qumështin me papaya në blender dhe përziejeni. Ju gjithashtu mund të përdorni fruta të tjera. Kur ju merrni një përzierje homogjene hidheni pijen në një gotë dhe shtoni ne te 12 gram të fara chia. Perziejeni me nje luge dhe lereni të qëndrojë për 1 orë. Pastaj pijeni. Nëse e doni atë të freskët ju mund ti shtoni dhe pak akull.

Nëse ju ka pëlqyer ky post, ndajeni atë me të miqte tuaj!

Burimi: homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 126 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…