Ky është kremi më i thjeshtë i bërë në shtëpi, që shëron lëkurën tuaj të thatë!

33

Lëkura e thatë është një problem shumë i zakonshëm i lëkurës që prek shumë njerëz në mbarë botën. Shumica e kremrave të trupit dhe madje edhe të përshkruara nga mjekët, vajrat janë pothuajse gjithnjë efektive. Ata jo vetëm që janë shumë të efektshëm, por janë tepër të shtrenjtë. Prandaj ata që luftojnë me lëkurë të thatë po përpiqen të gjejnë një zgjidhje të thjeshtë që nuk do të ishte e mundur të ishte toksike për lëkurën e tyre por që do të ishte mjaft e fuqishme për të ndihmuar në luftimin e çështjes.

Domethënë, një përzierje e vajit esencial natyral të papërpunuar, kokosit dhe vajrave esencial shërues janë në gjendje të bëjnë këtë mrekulli.

Ju mund të njihni vetitë e pabesueshme shëndetësore të vajit të kokosit. Por mund të jeni skeptikë për rezultatin e tij në lëkurë.

Thjesht aplikoni pak vaji kokosi në lëkurën tuaj vetëm para se të shkoni për të fjetur ose menjëherë pas dushit. Ju do të habiteni nga rezultatet.

Menjëherë pas një jave, do të kuptoni se vaji i kokosit është ndër artikujt më të mirë të kujdesit të lëkurës. Ju mund të keni lexuar burime të shumta në të cilat vajrat esenciale natyrale mund të ndihmojnë të shëroheni, të qetësoheni, si dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Në të vërtetë, përzierja aktuale e vajit të kokosit, si dhe vajrave esenciale natyrore, ka një aftësi për të përmirësuar shëndetin tuaj të lëkurës.

Receta më poshtë përbëhet nga vajra esenciale me ndjeshmëri të lehta, që do të thotë se ata reagojnë nën diell. Kjo është arsyeja pse ju duhet vetëm të përdorni këtë gjalpë trupi hidratues vetëm gjatë natës dhe lajeni atë në mëngjes.

FORMULA E KREMIT:
Përbërësit:
– Një filxhan vaj organik kokosit
– 5 pika vaj esencial limoni
– 5 pika vaji portokalli
– gjysmë lëkurë limoni (organike)
– gjysëm lëkurë portokalli (organike)
– gjysmë lëkurë lime (limonji jeshil organik)

Udhëzime:
Filloni duke vënë vajin esencial te kokosit në një tigan të vogël dhe pastaj ngroheni atë për rreth 20 sekonda ose sa zbutet.

Pas kësaj, shtoni lëkurën e sapogrirë të limonit, portokallit dhe lime dhe përziejeni sërish.

Gjithashtu duhet të shtoni vajrat esencial natyror dhe përziejini mirë të gjithë. Vaji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë kur bashkohet me të gjitha vajrat esenciale natyrore. Pra, vëreni atë në frigorifer për ta ftohur pak.

Burimi: /life4fitmama.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…