Limon – në mëngjes pa dhimbje koke dhe një gjumë të qetë

435

Limon është një agrum, një burim i pasur i vitaminës C, vitaminë B, kalium, fosfor dhe magnez. Shija natyrale është acid, në të njëjtën kohë efekt freskues dhe i dobishëm në organizmin e njeriut.

Në familje përdoret si një shtojcë për pije, çajra dhe lloje të caktuara të pjatave. Si një antioksidant ideal, ne paraqesim dy mënyra për ta konsumuar atë në mëngjes dhe në mbrëmje, e cila do të përmirësojë shëndetin tuaj, do të përshpejtojë metabolizmin dhe do të lehtësojë acidet e dhimbshme gjatë natës dhe në mëngjes dhimbje koke të shkaktuara nga presioni atmosferik.

Në mëngjes:

lëng gjysmë limoni
200 ml. ujë

Në një gotë me ujë kulloni një gjysmë limoni dhe pini me stomak bosh. Ajo freskon, ju jep energji dhe hidraton, dhe me përdorim të rregullt, yndyra e tepërt humben.

Gjatë natës:

250ml. ujë
5 lugë lëng limoni
1 lugë gjelle mjaltë

Uji duhë të ngrohët, të jetë mesatarisht i ngrohët, shtoni mjaltë dhe limon. Pini 2 orë para se të shkoni në shtrat.

/Përkthim:shendeti.info/
Load More In Fruta dhe Perime

Check Also

Sa e shëndetshëm ështe ngrënia e turshisë?

Në një periudhë kur nuk ka shumë perime të freskëta në tregje, dimërimi është një pjesë e …