Recetë shumë e shijshme për tërë familjen.

Përbërësit:

1kg sheqer
1/2 litër ujë
Lëngu i një limoni
100gr niseshte
2gr krem tartar (pluhur rrushi)
200gr arra fistiqe (sipas dëshirës)
Vaj lajthie
1 gotë uji me sheqer pluhur
1 gotë çaji me niseshte
50gr kokos

Pergaditja:

1. Në një tenxhere hedhim një kg sheqer me gjysmë litër uji dhe e lëmë të zihet në zjarr të ngadaltë, pasi të filloj të ziej i hedhim lëngun e limonit.

2. Gjatë zierjes i heqim shkumën që nxjerrë dhe e lëmë të ziej deri sa të trashet lëngu gjithmonë në zjarr të ngadaltë.

Niseshten e tretim në një gjysmë gote çaji me ujë dhe i’a hedhim ngadalë masës që është duke u zier gjithmonë duke e përzier masën.

I hedhim kremin tartar dhe vazhdojm të ziejm në zjarr të ngadaltë deri sa masa të trashet.

3. Hedhim fistiqet e prera me dysh dhe vazhdojmë përzierjen e masës.

Marrim një tepsi, së pari e lyejm me vaj lajthie dhe në të e hedhim masën e zier tashmë të llokumit.

4. E lëmë deri sa të ftohet mirë.

Pasi është ftohur i hedhim sipër niseshten, arrën e kokosit dhe sheqerin pluhur.

Marrim dhe e përmbysim në një tepsi tjetër apo në tavolinë dhe e spërkasim me niseshte, sheqerin pluhur dhe arrën e kokosit.

E lyejm thikën me vaj të lajthis dhe e prejmë masën e llokumit në copa.

 • Një tortë pa miell dhe sheqer

  Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…
 • Ëmbëlsirë e shpejtë me kos

  E shpejtë, e lehtë dhe mund ta gatuani në çdo kohë. Për përgatitjen e saj ju ju nevojiten …
 • Si të bëjmë një kek të thjeshtë

  Për një masë keku me madhësi mesatare duhet 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaj…
 • Si përgatitet keku me mjaltë

  I veçantë në shije dhe aromë, kjo recetë e kekut me mjaltë do t’ju bëjë të harroni kekun e…
 • Si të përgatisim reçel rrushi

  Një reçel është ideal për ta shoqëruar me bukën e mëngjesit. Receta e mëposhtme do ju ndih…
 • Trileqe

  Përbërësit: * 6 vezë * 400 gr sheqer * 400 gr miell * 1 pluhur paste * 1vanil sheqer * 1/2…
 • Hallvë me Miell Gruri (Hallvë Turke)

  Përbërësit: 120gr miell gruri (ose irmik) 70gr gjalp 200gr sheqer rreth 250ml uje fruta te…
 • Kajmaqin

  Përbërësit: 8 vezë 8 lugë gjelle sheqer 1l qumësht 3 lugë gjelle miell ose nisheste Sherbe…
 • Sheqer Pare me Arra

  Përbërësit: 1 kg gjalpë të zbutur 1 kg miel 12 të verdha vezësh dhe 1 e tërë 1 lugë çaji s…
Load More In Ëmbëlsira

Check Also

Një tortë pa miell dhe sheqer

Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…