Mënyra më e mirë parandaluese e të qenit i lodhur dhe i sëmurë! Ja si të pastroni trupin tuaj nga papastërtitë

4,488

Ne jetojmë në një botë te rrethuar nga toksina të ndryshme, kimikate të rrezikshme dhe stres serioz. Disa prej nesh janë te rrethuar ne menyre me intensive se të tjerët, por megjithatë, te gjithe jemi të rrethuar sado pak apo shume.

Ditet e sotshme njerezit po përpiqen gjithnjë e më shumë të gjejne mënyrat për të qëndruar sa me te shendetshem.

Sipas healthyliving.azcentral.com, trupi juaj është i aftë të akumulojë baktere në mënyra të ndryshme,përmes ushqimit, pijeve dhe produkteve të veçanta.

Detoksifikimi është një mënyrë efikase për nxjerrjen e baktereve të dëmshme nga trupi juaj dhe per perkrahjen e baktereve te shendetshme. transmeton 10gjera.com.

Ka mënyra të ndryshme te detoksifikimit.

Një mënyrë është pirja e një ton uje,i cili mund te shperndaje bakteret.Një tjetër mënyrë mund të jetë duke djersitur .

Ju mund të qendroni në një sauna për rreth 20 minuta.

Por ekziston një ‘superushqim’ që mund të ndihmojë ne rivendosjen e trupit tuaj në shëndetin optimal: Spirulina.

Cfarë është Spirulina?

Sipas MedlinePlus, është një organizëm që rritet në ujë të freskët dhe të kripur.

Ky është një lloj bakteri i quajtur cianobakter, që shpesh quhet edhe alga blu-jeshile.

Ashtu si çdo bimë, cianobakteret janë të afta të prodhojnë energji nga dielli, nëpërmjet fotosintezës. transmeton 10gjera.com.

Si na sjell dobi ne dhe shëndetit tonë?

Sipas authoritydiet.com një lugë gjelle pluhuri te Spirulines se thate ka 4 gram proteina, vitaminë B1, vitaminë B2, vitaminë B3, bakër dhe hekur.

Ja pra sa e shëndetshme është kjo bime.

Njerezit po e perdorin Spirulinen si një trajtim për çështje të ndryshme metabolike dhe shëndetësore sipas livescience.com.

Çështjet metabolike dhe shëndetësore përfshijnë humbjen e peshës, diabetin dhe kolesterolin e lartë sipas Instituteve Kombëtare të Shëndetit.

LiveScience gjithashtu vë në dukje se Spirulina gjithashtu mund të veproje duke ndihmuar ne crregullime të ndryshme mendore dhe emocionale, si ankthi, stresi, depresioni, si dhe ADHD.

Faqja gjithashtu shton se mund të ndihmojë një sërë problemesh te tjera si simptomat premenstruale dhe sklerozën amiotrofike laterale. transmeton 10gjera.com.

Hulumtime te ndryshme kane treguar që kjo mund të jetë e dobishme në të ardhmen tek ata me diabet tip 1. Well-beingsecrets.com na tregon se përveç faktit se kjo bimë është e pasur me proteina, ajo ka një ton amino acidesh esenciale.

Si duhet ta konsumoni Spirulinen?

Thjesht duke hedhur nje luge te vogel te saj në formë pluhuri në një gotë me ujë ose lëng dhe pijeni. Ose mund ta shtoni në një ‘smoothie’. transmeton 10gjera.com.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…