Mos i hidhni kurrë lëkurat e mollës: të mirat e saj për rregullimin e kolesterolit, kapsllëkut, mëlçisë, pagjumësisë, gastritit, dhe ulçerës

61

Molla është një frut i njohur për përfitimet terapeutike të pabesueshme që përfshijnë një hidration të shëndetshme, reduktimin e kolesterolit të keq (LDL) në gjak, efektet e kapsllëkut, ndër të tjera.
Por përveç këtyre përfitimeve, jo shumë kohë më parë u zbulua se lëkura e mollës është shumë e fuqishme kur bëhet fjalë për luftimin e hipertensionit.

Përfitimet e lëkurës së mollës
Hipertensioni është një sëmundje e heshtur që gjithnjë e më shumë sulmon njerëzit për shkak të dietës së dobët, stresit të përditshëm dhe pirjes së duhanit që janë normale në ditët tona.
Disa studime të fundit pohojnë se mollë shërben për zvogëlimin e presionit arterial në sajë të përmbajtjes së flavonoideve, kryesisht quercetin, që ajo ka në lëkurën e saj. Kështu, ekstrakt i lëkurës së mollës është i përfshirë në rregullimin e hormoneve që lidhen me presionin e gjakut, i cili përmirëson funksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe parandalon vazokonstrikcionin që mund të sulmojë enët e gjakut.

VLERAT E CMUARA TE KONSUMIMIT TE LEKURES SE MOLLES:

-Ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë sepse ka cisteinë.
-Ndryshon nivelet e kolesterolit të keq në gjak.
-Parandalon shfaqjen e hiperglikemise pasi ka pektin.
– Ndihmon në trajtimin e pagjumësisë në sajë të përmbajtjes së vitaminës B12.
– Ndihmon për të ulur ethet.
– Lufton diarreN dhe kapsllëkun.
– Stimulon prodhimin e lëngjeve stomakut kështu që ndihmon në luftën kundër gastritit dhe ulçerave.
– Ajo ka fosfor që e bën atë një aleat të shkëlqyer për problemet e kujtesës.

Gjëja më e mirë për mollën është se është shumë e lehtë për t’u ngrënë, është e përshtatshme dhe përshtatet me çdo lloj ushqimi. Në këtë kuptim, ju mund të konsumoni atë si të papjekur dhe të pjekur, veç ose në sallata, në lëngje ose pure.

Ju zgjidhni atë që dëshironi më shumë dhe mos kini frikë sepse mollë nuk ka efekte anësore.

Burimi: /remedieshouse24.com//
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…