Nëse konsumoni këtë pije në mëngjes, ditën e ardhshme do të ndjeheni plot energji apo 10 vjet më i ri

86

Plakja nuk mund të shmanget, por gjithmonë mund të zgjedhësh plakjen e shëndetshme. Shafran i Indisë është shumë i famshëm në mjekësinë kineze si një barishte kundër plakjes dhe shërimit. Të gjithë dermatologët rekomandojnë të hahet një dietë e pasur me antioksidantë si zgjidhja më e mirë. Curcuminoids të pranishëm në shafranin e Indisë janë antioksidantë të fortë. Kjo pije është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë shumicën e përfitimeve që ofrojn shafrani në baza ditore, së bashku me fuqinë antioksiduese të piperit të zi.

HAPI 1: Krem me turmerik
përbërësit:
– 1/4 e një filxhan pluhur shafrani
– 1/2 një lugë çaji piper pluhur
– 1/2 filxhan me ujë
Udhëzime: Vendosni të gjithë përbërësit në një tas, mbi një nxehtësi të mesme derisa të keni një përzierje të trashë dhe homogjene. Kur të jetë ftohur përzierja ruajeni në frigorifer.

HAPI 2: Qumësht i artë
përbërësit:
◾1/4 e një lugë çaji me kremin e mësipëm
◾1 filxhan qumësht bajame
◾1 lugë gjelle e vaji kokosi
◾1 lugë gjelle mjaltë
Udhëzime: Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere, përveç mjaltit, në nxehtësi të mesme derisa të merrni një përzierje homogjene. Kur të bëhet, derdhni përzierjen në një filxhan dhe pastaj shtoni mjaltin.

Burimi: Homehealthyrecipes
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…