Nuk është kripë apo sheqer! Ky është helm i bardhë më i keq që po hamë çdo ditë!

88

Shumica prej nesh mendojnë se përbërësit më të dëmshëm në ushqim janë sheqeri dhe kripa. Megjithatë, ka diçka shumë më të keqe që është E621 i njohur edhe si glutamate natriumi. Ai është një shtesë që përdoret pothuajse në çdo restorant me qëllim të përmirësimit dhe intensifikimit të shijes së ushqimit.

Ekspertët mjekësorë thonë se glutamati natriumi përdoret për të stimuluar qelizat në tru. E pra, kjo do të thotë se efekti është si një ilaç – ky kompleks depërton lehtësisht në gjak dhe tru dhe çon në një ndryshim në gjenet përgjegjëse për ndjenjën e shijes. Shumë produkte përmbajnë sasi të larta të glutamatit të natriumit, të tilla si: sallami, proshutë, salçiçe, patatina, supat e përgatitura, ushim i konservuar në kanaçe, birra dhe shumë të tjerë.

Doza e rekomanduar (e sigurt) është 1,5 gram për të rritur dhe 0.5 gram në fëmijë. Simptomat e mbidozës E621, mund të jenë marramendje, migrenë, çrregullime vizuale, çekuilibër hormonal, të vjella, dobësi, marramendje, dhimbje në gjoks dhe më shumë. Kjo jo vetëm që rrit aromën natyrale të produkteve, por gjithashtu përmirëson shijen dhe aromën e konservimit, ushqimit të shpejtë, produkteve të ngrira.

Duhet të jeni shumë të kujdesshëm, sepse një nga pasojat negative të përdorimit të glutamatit të natriumit është se ajo prek receptorët e gjuhës, gjë që mund të përkeqësojë perceptimin e ushqimit. E vërteta është se të gjithë prodhuesit e ushqimit përfitojnë nga përdorimi i E621, sepse ky shtojcë zvogëlon koston e prodhimit dhe maskon mallrat me cilësi të ulët.

Kjo do të thotë që duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur bleni ushqimin tuaj dhe lexoni informacionin mbi paketimin e produktit. Ju duhet të shmangni ushqimet që përmbajnë këtë substancë të dëmshme. Dhe gjithmonë duhet të përdorni erëza natyrore në gatim

Burimi: Healthyfoodchoices365
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…