Panxhari i kuq : Trajton aneminë, potencë në meshkuj, parandalon zhvillimin e qelizave të kancerit!

284

Panxhari i kuq (lat. Beta vulgaris) është një nga perimet rrënjore që është i njohur nga ngjyra e saj me shkëlqim dhe shije të ëmbël. Sot ne zakonisht konsumojmë rrënjën e saj të kuqe, kurse romakët e lashtë hanin vetëm gjethet e panxhar, e cila është shumë e shëndetshme, dhe rrënjë janë përdorur si ilaç.

Kjo perime është e pasur me ushqyes që janë të domosdoshëm për shëndetin dhe pamjen rinore, si hekuri, acidi folik, jodi, squfuri, mangani, kaliumi, bakri, magnezi, fosfor, vitaminat C dhe B6. Nga njëra anë, lulet janë të pasura me ushqyes dhe antioksidantë, nga ana tjetër, ka shumë pak kalori. Ajo përmban vetëm 36 kcal për 100 g, kështu që është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që luftojnë me mbipeshën.

Ky ushqim superior pastron trupin nga toksina falë bollëkut të antioksidantëve, dhe përveç kësaj është i pasur me fibra që ndihmojnë tretjen.

Përfitimet e panxharit të kuq:

Nëse vuani nga anemia, lulja është padyshim në listën tuaj të ushqimeve të detyrueshme, sepse ajo është e bollshme me hekur, vitaminë C dhe folatë. Rekomandohet që të konsumoni çdo ditë një gotë të panxharit të freskët të copëtuar për të rritur numrin e qelizave të kuqe të gjakut. Një filxhan i kësaj perime përmban 1.1mg hekur, i cili plotëson 6% të kërkesës ditore për këtë mineral.

Aamino acidi Betaine (trimethylglycine) mbron qelizat tuaja nga efektet e dëmshme të stresit të përditshëm dhe inflamacionit. Për të përshpejtuar efektin anti-inflamator, mund ta kombinoni me lëng xhenxhefili. Ky kombinim do të përmirësojë tretjen dhe do ta forcoje imunitetin tyuaj.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, vendosni Panxharin e kuq në menunë tuaj. Falë nitrateve, ekstrakti i lëngut të panxharit të kuq ul presionin sistolik dhe është i mirë për atletët pasi përmirëson performancën sportive. Panxhari i kuq funksionon në mënyrë të favorshme në qelizat e trurit dhe kontribuojnë në shëndetin mendor dhe funksionet kognitive.

Phytophthorauts nga panxhari parandalojnë zhvillimin e qelizave dhe tumoreve të kancerit. Prandaj, çdo ditë pini lëng panxhari. Ekstrakt i panxharit mund të ndihmojë gjatë trajtimit të kancerit të prostatës, kancerit të gjirit dhe kancerit të pankreasit.

Rrënja e panxharit ruan shëndetin e kockave tuaja falë bollëkut të silikonit.

Nëse jeni të angazhuar në sporte, panxhari mund t’ju ndihmojnë të rrisni energjinë dhe durimin. Përveç kësaj, panxhari është i shkëlqyer për potencë. Ngre epshin tek meshkujt, stimulon prodhimin e hormoneve seksuale, rrit lëvizjen e spermatozoideve dhe rrit pjellorinë.

Në vend të kremave të kushtueshëm për përtëritje dhe bukuri, ju nevojitet vetëm një ushqim. Dhe kjo është – lëngu i panxharit. Ai ushqen lëkurën nga brenda dhe e mbron atë nga efektet e dëmshme. Ai kontribuon në hidratimin e lëkurës dhe neutralizon aktivitetin e radikaleve të lira, të cilat njihen si armiq të mëdha të lëkurës së bukur dhe të shëndetshme.

/Përkthim:shendeti.info/
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…