Recetat më të mira për të pastruar sekrecionet dhe bllokimet e mushkërive, shumë lehtë mund t`i bëni në shtëpi

747

Bllokimi i gjoksit dhe krijimi i mukozës mund të jetë rezultat i ftohjes së zakonshme, gripit, astmës, pneumonisë dhe infeksioneve të tjera të rrugëve të frymëmarrjes. Simptomat e bllokimit të gjoksit përfshijnë dhimbjen gjoksi, kollë, dhimbje fyti, vështirësitë në gëlltitje dhe marramendje.

Ja disa mënyra natyrale në shtëpi
1. Ujë të ngrohtë

Pini një gotë me ujë të nxehtë 2 deri 3 herë në ditë. Uji do të ndihmojë në shpërndarjen e mukusit të akumuluar në traktin tuaj të frymëmarrjes dhe do të sigurojë lehtësim.

2. Gargarë me ujë të kripur
Merrni një gotë me ujë të nxehtë dhe shtoni një lugë gjelle kripë në të. Bëni gargarë për 1-2 minuta, 3-4 herë në ditë. Uji i kripur do ta lirojë grykën dhe do të zbutë kollën.

3. Ujë i ngrohtë me lëng limoni dhe mjaltë
Mjalti është një shpërbërës shumë i mirë natyror për gëlbazën dhe vitamina C e pranishme në limon do të ndihmojë në rritjen e imunitetit tuaj. Merrni një gotë të nxehtë me ujë, shtoni një lugë me lëng limoni dhe një lugë gjelle mjaltë dhe pini këtë përzierje 2 deri në 3 herë në ditë.

4. Çaj xhenxhefili
Ju mund të përtypni xhenxhefil në formën e tij të papërpunuar, ose mund të bluani disa copë xhenxhefil, ziejnë atë në ujë për 10 minuta dhe pini 2 deri në 3 herë në ditë. Ju mund të shtoni mjaltë për rezultate më të mira.

5. Thithja e avullit me vaj eukalipt
Shtimi i disa pikave të vajit të eukaliptit në ujë të ngrohtë dhe thithja e avullit do të japë rezultate më të mira pasi vaji eukalipt ka vetitë analgjezike dhe antibakteriale. Marrja e një dush të nxehtë dhe thithja e avullit thellë në mushkëritë tuaja gjithashtu do të jetë i dobishëm.

6. Majdanoz
Përtypja e disa gjetherave majdanoz e trashë mukusin në fyt dhe mushkëri kështu do të hiqet lehtë. Ajo gjithashtu do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të gjoksit të shkaktuara nga mbingarkesa.

7. Qumësht me shafran, mjaltë dhe piper të zi
Përzieni një gotë qumësht, shafran, një lugë gjelle, një lugë çaji piper të zi dhe një lugë çaji mjaltë, përziejeni dhe pini 2 herë në ditë.

8. Lëng qepe me mjaltë
Grini një copë qepë dhe shtrydhni lëngun prej saj. Merrni një lugë gjelle lëng qepë, shtoni disa pika mjaltë, dhe pijeni atë 2 deri në 3 herë në ditë.

9. Kafe e zezë
Kafja e zezë mund të përdoret si një lehtësim i përkohshëm. Mos i tejkaloni 2 gota kafe të nxehtë në ditë, sepse kafeina shumë nuk është e mirë për shëndetin tuaj dhe mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës.

Mënyrat natyrale në shtëpi për lehtësimin e simptomave të mbingarkesës së gjoksit, por nëse vuani nga një infeksion serioz i traktit të ulët të frymëmarrjes, duhet të konsultoheni me mjekun.

Infeksionet virale mund të zgjasin shumë më shumë se infeksionet bakteriale dhe marrja e ndihmës nga një mjek mund t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt. Qëndroni të ngrohtë, pini shumë lëngje dhe pushoni mirë kur jeni në rrugën e shërimit nga infeksionet e gjoksit.

Burimi: Curejoy
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…